Az ösztrogén egy nemi hormon, melynek a szervezetben betöltött szerepe miatt nagy jelentősége van. Az ösztrogénhormon többségében a petefészkekben termelődik. Típusai az ösztradiol, az ösztron és az ösztriol.
Az ösztrogén segíti elő a másodlagos nemi jellegek kialakulását, gondoskodik a csontok egészségéről, a bőr állapotáról, védelmet nyújt a szív- és érrendszeri rendellenességekkel szemben, befolyásolja a menstruációs ciklust. Szintje ingadozó a ciklus alatt, első felében támogatja méhnyálkahártya felépítését. Mindemellett a hangulatot is nagymértékben befolyásolja. A menopauza idején az ösztrogénszint lényegesen csökken.
A Pranagarden gyógynövénykészítményei a hormonális egyensúly megteremtésében és fenntartásában kulcsfontosságú szerepet töltenek be.
Az alacsony ösztrogénszint okai
A változókor során a petefészkek hormontermelése fokozatosan csökken. Ez felléphet korán, 40 éves kor körül is, ezt korai petefészek-kimerülésnek nevezik. Okozhatják genetikai hibák, autoimmun problémák, nagymértékű fogyás, cukorbetegség, étkezési zavarok, és számos egyéb tényező is befolyásolhatja.
A csökkenő ösztrogénszint tünetei
A menstruációs ciklus felborulása, a gyenge menstruáció vagy annak teljes elmaradása felhívhatja a figyelmet. A hőhullámok, az éjszakai izzadás, a hüvelyszárazság, a libidó hiánya mind-mind utalhat erre. A hastáji súlygyarapodás, csontritkulás, száraz bőr, a hangulatingadozás vagy az alvászavarok szintén megkeserítik sokak életét.
Hogyan pótolhatod az ösztrogént természetes módon?
Az étkezésre és az életmódra való odafigyeléssel sokat lendíthetsz az ösztrogénszint növelésén. Fogyassz fehérjében, fitoösztrogénekben és egészséges zsírokban gazdag ételeket, például olajos magvakat, diót, mandulát, napraforgómagot. Elengedhetetlenek az omega-3 zsírsavak – melynek a lenmag kiváló forrása –, mert támogatják a hormonális egyensúlyt. A legtöbb fitoösztrogént tartalmazza a bab, csicseriborsó, lencse. A brokkoli, a kelkáposzta és a káposzta, az alma, a körte, a gránátalma az ösztrogénszerű vegyületek mellett antioxidánsban is gazdagok.
Jótékony hatással van a séta, a természetjárás, a jóga, a meditáció, a relaxáció, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, és a pihenés is az ösztrogéntermelés jóbarátja.
Ájurvéda és az ösztrogénpótlás
A shatavari a hormonális egyensúly támogatásával kifejezetten pozitív hatást gyakorol a női szervezetre. Az ashwagandha segít a stresszkezelésben és a menopauza tüneteinek mérséklésében. Az édesgyökér növeli az ösztrogénszintet, viszont magas vérnyomást okozhat, ezért óvatosabban alkalmazható. A guggult az ösztrogéntermelés és a hormonális egyensúly támogatására javasolt használni. A különböző gyógynövénymixek és változókori teakeverékek hatalmas segítséget nyújthatnak.
Ha útmutatásra lenne szükséged, keresd bátran a Pranagarden munkatársait, akik szívesen segítenek neked személyes tanácsadás keretein belül!
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a pranagarden.com oldalt működtető cég.