Ragadozó madarakat vetnek be a galambok ellen Terézvárosban. Egy solymászt és a vadászmadarait veti be az önkormányzat a Nyugati téren túlszaporodott galambok ellen. A projekt egyelőre kísérleti fázisban van, de a tervek szerint egy éven át, hetente kétszer-háromszor lehet majd egy sast és egy héját látni a téren.
Bevetik a ragadozókat
Meglepő bejegyzést tett közzé Soproni Tamás, Terézváros polgármestere, aki Facebook-oldalán arról írt, hogy egy solymászt és a vadászmadarait veti be az önkormányzat a Nyugati téren túlszaporodott galambok ellen. A projekt egyelőre kísérleti fázisban van, de a tervek szerint egy éven át, hetente kétszer-háromszor lehet majd egy sast és egy héját látni a téren. A BudapestKörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Riogatják a galambokat
„Sosó, a szirti sas és Törpi, a rettenet (igen, ez a teljes neve), a Harris-héja mostantól hetente két-három alkalommal fogja riogatni a galambokat a téren, hogy azok a háztetőkön elhelyezett, kukoricával teleszórt ketrecekben keressenek menedéket, ahonnan aztán elszállítják őket. Solymászunk, Fuszonecker Gergő azt ígéri, hogy jövő nyárra nagy valószínűséggel száz alá csökkenthető a tér galambjainak száma, ami most ezernél is többre tehető” – írta Soproni Tamás.
Ürülék és fertőző betegség
A polgármester azt is hozzátette, hogy az újszerű megoldásra azért van szükség a takarítás mellett, mert a galambok sok-sok éve borítják már be ürülékkel a teret, ráadásul fertőző betegségeket is terjesztenek.
Vigyázni kell
A madarak nagyjából hatvanféle, emberekre és állatokra egyaránt veszélyes fertőző betegséget terjeszthetnek, és több mint ötvenféle élősködővel érintkeznek rendszeresen, melyek jelentős része az embereket sem kíméli.
Ketrecbe terelik
A megoldás egyébként meglepően humánus, mert a ragadozómadarak nem levadásszák a galambokat, hanem ketrecekbe terelik őket. Ez röviden úgy néz ki, hogy előbb a szirti sas riogatja a feljebb a madarakat, aztán jön a héja, aki a tér felett repkedve garantálja, hogy a galambok nem is térnek vissza a föld közelébe, és ezután jön a csapdázás.
Értelmes állatok
A szakemberek szerint a galambok meglepően értelmesek, szóval rendszertelenül kell ijesztgetni őket, nehogy megszokják, hogy mikor kell eltűnni a környékről, ezért látványos eredményt valószínűleg legkorábban egy hónap, de inkább egy év múlva lehet várni a programtól, írja a Telex.
Bevetésen

Bevetésen

Bevetésen

Madárral ütközött
A madarak komoly károkat is okozhatnak. A BudaPestkörnyéke.hu számolt be arról, hogy megsérültek a hajtóműlapátok, és kárt szenvedhetett a hajtómű belső szerkezete is. Az üzemeltető WizzAir közlése szerint az Airbus A330-as repülőgép egy madárral ütközött. Állítólag a hajtómű sérülései igen komolyak, ami hosszadalmas és legfőképpen drága, akár milliárdos nagyságrendbe is kerülhet a javítás.
Három éve vették
Az A330-as szállítógépet a koronavírus-járvány idején, 2020-ban vásárolta meg a Szijjártó Péter vezette külügyminisztérium a Qatar Airwaystől. A tulajdonosi jogokat később a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség kapta meg, a közös üzemeltetésről pedig a Wizz Airrel kötöttek megállapodást. A BudapestKörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Kiemelt kép: ragadozók a Nyugati téren. Fotók: Facebook/Soproni Tamás polgármester