Elhunyt a N’Djamenába akkreditált magyar katonai attasé. Vékás-Kovács Imre alezredes a Magyar Honvédség kiváló és elismert katonája volt. 1988-ban kezdte meg katonai pályafutását, s számos alkalommal szolgált műveleti területen, diplomáciai, illetve katonadiplomáciai beosztásokban – közölte a Honvédelmi Minisztérium.

A szobájában találtak rá

Az attasé, rejtélyes körülmények közt, hétfőn hunyt el. A közlemény szerint  a halálát megelőző napokban rosszullétre panaszkodott. Holttestét a szállodai szobájában találták meg, a hivatalos közlemény szerint idegenkezűségre utaló jel nem merült fel. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Nemrég került Csádba

Vékes-Kovács 1988-ban kezdte meg katonai pályafutását, számos alkalommal szolgált műveleti területen, diplomáciai, illetve katonadiplomáciai beosztásokban. Magyarország n’djamenai katonai attaséjaként nemrég kezdte meg külszolgálatát Csádban.

Vizsgálják a halálának okát 

Hazaszállítását a Magyar Honvédség biztosítja, halálának pontos okát Magyarországon vizsgálják ki. A Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium részvétét fejezi ki a családnak.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Csádi misszió

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter tavaly október 13-án jelentette be, hogy a kormány 200 magyar katonát küld a polgárháborús Csádba a Száhel-övezeti migrációs válság megfékezése érdekében. A parlament tavaly november 6-án szavazta meg a katonai missziót, de már hetekkel a bejelentés – és parlamenti szavazás – előtt arról döntött a kormány, hogy 817 millió forintot ad egy csádi humanitárius, képzési és fejlesztési központ létrehozására – írja a Telex. 

Orbán Gáspár is részt vett a misszió előkészítésében 

A honvédelmi miniszter kabinetjének tagjaként a csádi katonai misszió előkészítésében részt vett Orbán Viktor fia, Orbán Gáspár is. Arról még nincs döntés, hogy pontosan mikor indulnak Csádba a magyar katonák. Hogy mi lehet a magyar kormány célja a csádi misszióval, arról szakértők is csak találgatnak. A VSquare oknyomozó portál információi szerint a magyar kormány katonai hírszerző központot akar létrehozni Csádban.

A csádi elnök látogatása

A csádi elnök szeptember elején járt Magyarországon. Mahamat Idriss Déby Itnó a Pekingben megrendezett Kína–Afrika-csúcstalálkozó után utazott Budapestre, hogy a Csád és Magyarország közötti biztonsági együttműködési megállapodásokat véglegesítésék. Később Szijjártó Péter beszélt a csádi–magyar együttműködésről, melynek része egy 200 millió eurós segélyhitelprogram is.

Orbán Viktor fogadta Csád elnökét

Forrás: Facebook

Stratégiai együttműködés

Magyarország a védelem, a gazdaság és az oktatás területét is átfogó stratégiai együttműködést épít fel Csáddal, tovább erősítve az ország stabilizáló szerepét a Száhel-övezetben – jelentette be a csádi elnök látogatása után Szijjártó Péter. A tárcavezető a csádi kollégájával, Abderrahmán Kulamallahhal közös sajtóértekezletén a közép-afrikai ország elnökének látogatását történelmi jelentőségűnek minősítette, kiemelve, hogy ilyenre korábban soha nem volt példa – közölte az MTI.

Segélyprogram

Tájékoztatása szerint Magyarország készen áll arra, hogy 150-200 millió euró (50-79 milliárd forint) értékű kötött segélyhitelprogramot indítson Csád számára, amelynek keretében hazai cégek dolgozhatnak a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor erősítésén, illetve a vízellátás, az oktatás és a digitalizáció fejlesztésén.A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép:  Orbán Viktor és Csád elnöke a Karmelita kolostorban – Forrás: Miniszterelnöki Sajtóiroda