Két újabb telepen, a magyar-szlovák határ magyarországi oldalán, Dunakiliti településen is megjelenhetett a fertőző ragadós száj- és körömfájás betegség, valamint egy darnózseli telepen is felütötte a fejét a betegség. Eddig több mint 3 ezer állatot öltek le. A járvány gyors terjedése miatt a Fővárosi Állat- és Növénykertben is korlátozásokat vezettek be.
Nemcsak a marhákra veszélyes
A Fővárosi Állat- és Növénykert 730 állatfajából 540 faj fogékony a ragadós száj- és körömfájásjárványra, ami több mint ötven év után, márciusban jelent meg újra Magyarországon. Sós Endre, az állatkert természetvédelmi és állategészségügyi igazgatója azt mondta, hogy a fogékony állatfajok közé tartoznak a marhafélék, az antilopok, az elefántok vagy a tapírok is. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 254 ezernél is többen követnek minket.
Korlátozásokat vezettek be
A számos fogékony faj védelme miatt a fővárosi állatkertben korlátozásokat vezettek be. A létesítmény nem zár be a látogatók előtt, de például csökkentették a közvetlen kontaktusokat az állatokkal (megszüntették az állatsimogatást), nem szállítanak fogékony fajokat se ki, se be, a gazdasági udvarba pedig már csak fertőtlenítő szőnyegen lehet behajtani – írja a Telex.
Hirdetés
A szél is elviheti a fertőzést
Sós Endre azt mondta, hogy a korlátozásokat a fővárosi állatkert önkéntesen vezette be, ellentétben például a győri állatkerttel, amit azért kellett bezárni, mert az egyik fertőzésgóc tíz kilométeres védőkörzetén belül esett. Az igazgató szerint a ragadós száj- és körömfájás rendkívül ragályos, könnyen fertőző betegség (ezért is hívják ragadósnak), a fertőzést akár negyven kilométerre is elviszi a szél.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Elzárnák a beteg állatot
Amennyiben megfertőződne valamelyik állat az állatkertben, Sós Endre szerint a veszélyeztetett fajok esetében törvényes lehetőség van arra, hogy ne kelljen leölni, hanem hermetikusan elzárják és kezeljék, de remélhetőleg erre nem kerül sor.
Fertőtlenítőpontok
Nagy István agrárminiszter szerdán egy videót posztolt a fertőzött telepekről, azt mondta, minden erőkkel azon dolgoznak, hogy megelőzzék a vírus továbbterjedését. Ezért új intézkedéseket is bevezetnek. “Rajkától Esztergomig minden határátkelőhelyen fertőtlenítő pontokat alakítanak ki, az autópályán Hegyeshalomtól Bőnyig az autópályán is minden kihajtónál lesznek fertőtlenítő pontok. Ezek végrehajtásában a honvédség segít majd” – mondta Nagy István.
Kitört a járvány
52 év elteltével, pár hete újra megjelent egy veszélyes vírus Magyarországon. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) jelentette be, hogy egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen azonosították a ragadós száj- és körömfájás vírusát. Az első tünetek március elején mutatkoztak meg az érintett telepen. Azóta a Győr-Moson-Sopron megyei Levélen is megjelent a vírus, itt közel 3000 szarvasmarhát kell leölni. A járvány miatt eddig körülbelül 4700 állatot kellett leölni Magyarországon.
Tünetek
A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 254 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: Fővárosi Állat – és Növeénykert