A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései szerint 19 600-an fordultak influenzaszerű tünetekkel orvoshoz a múlt héten – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) csütörtökön a honlapján.
Influenzaszerű megbetegedés
Azt írták: november 28. és december 4. között az országban 232 800-an fordultak orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, közülük 19 600 ember esetében influenzaszerű megbetegedést diagnosztizáltak. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Többségében fiatalok és gyerekek
Az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók közül a betegek 30,5 százaléka gyerek, 33,9 százaléka 15-34 éves, 25,0 százaléka 35-59 éves, 10,6 százaléka 60 éven felüli felnőtt volt.
Légúti minta
A 48. naptári héten 119 betegtől érkezett légúti minta az NNK laboratóriumába. A sentinel orvosok által beküldött 105 minta közül négy betegnél az influenza valamelyik vírusát, 20-nál koronavírust, egynél a légúti óriássejtes vírust (RSV) mutatták ki.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Rhinovírus
A hagyományos diagnosztikus célú vizsgálat keretében érkezett 14 minta közül egy RSV, egy adenovírus, egy pedig rhinovírus-pozitívnak bizonyult – tették hozzá.
Ezt közölték még
Közölték azt is, hogy influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról a 48. héten nem érkezett jelentés.
Ezt mondta Müller Cecília
Pár nappal ezelőtt Müller Cecília tisztifőorvos beszélt arról egy sajtótájékoztatón, hogy az új erőre kapott influenzajárványt ugyanúgy ki lehet mutatni a szennyvízből is, mint a koronavírust, erről itt, a BudapestKörnyéke.hu oldalán is beszámoltunk.
A telepeken veszik le a mintát
A Ripost korábbi riportjából kiderül: minden megyeszékhelyen vesznek mintát a szennyvíztisztítók munkatársai a nyers, tisztítatlan vízből, ami közvetlenül a rácsszűrők után folyik ki. A mintát a kormányhivatalok munkatársai viszik Budapestre, az NNK laboratóriumába. Itt jegyzőkönyvvel veszik át. Hetente érkezik minta minden egyes telepről.
A mintáknak 24 órán belül kell laborba kerülniük.
A mintákat tartalmazó üvegek le vannak fertőtlenítve, szigorú higiénés szabályok szerint dolgoznak velük, hogy megállapítsák, milyen arányban található a szennyvíz összetételében a Covid.
A darabos szennyeződéseket centrifugálással eltávolítják
50 ml-t kimérnek a vízmintából, majd beteszik egy laboratóriumi centrifugába. Egyszerre akár több mintát is tudnak centrifugálni – ez 30 percig tart és 4 fokon tartja a mintákat.
Leszűrik a mintát
Egy speciális szűrőberendezésen át kell csöpögnie a mintának, ezt vákuum szívja le. Ez 1,5 óra, mert a membránfilter nagyon kicsi pólusméretű, hogy a vírusok fennmaradjanak rajta.
Változott a vírus az elmúlt években
Müller Cecília korábban azt mondta, hogy nincs olyan korosztály, akinek ellenjavallt az influenza elleni védőoltás, egyedi ellenjavallat azonban elképzelhető. Az egyik influenza vírusban az elmúlt két évben nagy változás történt. Mivel mindkét A-komponens megváltozott az elmúlt évhez képest, így megint védtelen a lakosság az influenzával szemben.
Mindenkinek ajánlja az influenzaoltást, akik veszélyeztetettek
Az országos tisztifőorvos azt mondta, hogy kifejezetten érdemes beoltatnia magát az influenza ellen azoknak, akik súlyos szövődményekkel nézhetnének szembe, ha elkapnák a vírust. Azok, akik már elmúltak 60 évesek, akkor is jól teszik, ha beoltatják magukat, ha egyébként jó egészségnek örvendenek. Azoknak, akik krónikus betegek, az egészségügyben vagy szociális intézményekben dolgoznak célszerű oltakoznia, csakúgy mint a kismamáknak, utóbbiakra főként a láz jelent veszélyt. Az influenza elleni oltás azonban az idén már csak a rizikócsoportok számára ingyenes.
A védelem kialakítása
Az NNK is arra hívja fel a figyelmet, hogy az influenza elleni védőoltások elsődleges célja az egyéni védelem kialakítása, így különösen ajánlott azok számára, akiknél az influenzafertőzés vagy az ahhoz társuló szövődmények nagy kockázatot jelentenek. A fokozottan veszélyeztetettek közé tartoznak a 60 éven felüliek – egészségi állapotuktól függetlenül -, a krónikus légzőszervi, a szív- és érrendszeri-, illetve anyagcsere-betegségben szenvedők, a csökkent immunitású személyek, továbbá a várandós vagy a gyermekvállalást tervező nők. Ugyancsak javasolt a védőoltás az egészségügyi és a szociális intézményben dolgozóknak, és a tartós ápolást-gondozást nyújtó intézmények ellátottjainak. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Kapcsolódó:
Tombol a járvány – már a szennyvízből is kimutatható az influenza
Kiemelt kép: Illusztráció – Forrás: Pexels