Megérkezett a 14 éves fiú hétfő reggel a hatvani iskolába és nyolc óra előtt néhány perccel rosszul lett. Nem tudtak segíteni rajta, az osztálytársai előtt halt meg. Az ilyen váratlan rosszulléteket általában a hirtelen szívhalál okozza.

Váratlanul rosszul lett

A fiú reggel megérkezett az iskolába és nyolc óra előtt néhány perccel egyszerűen rosszul lett, kiesett az iskolapadból és már nem reagált semmire. A tanár és az osztálytársak azonnal a segítségére siettek, de nem tudták már megmenteni – írja a heol.hu A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Azonnal megkezdték az életmentést

Az iskolában azonnal mentőt hívtak hozzá. Az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása alapján a tizennégy éves fiú újraélesztését a helyszínen tartózkodók kezdték meg, a kiérkező mentőegységek pedig emelt szinten folytatták a beavatkozást.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

A mentők sem tudták visszahozni

Az ellátásba nem sokkal ezt követően egy gyermekrohamkocsi is bekapcsolódott, hosszan küzdöttek a kamaszfiú életéért, de sajnos nem lehetett megmenteni. A halál okát szakértői vizsgálat tisztázhatja – közölte meg a mentőszolgálat.

Nagyon gyors betegség

A hirtelen szívhalál gyakran kiszámíthatatlan: szívbetegeken, illetve ismert szívbetegség nélkül is előfordulhat, az első tünetek jelentkezése és a halál között legfeljebb egy óra telik el. A szívleállást követő első 4-5 percben még agykárosodás nélkül újból megindítható a vérkeringés. A szívhalát követő 10. percig még van esély az újjáélesztésre, ám ekkor már valószínűleg nem kerülhető el az agy visszafordíthatatlan károsodása, a 10. perc után pedig már sajnos minimális az életben maradás esélye.

Naponta 70-en halnak meg így

Magyar Kardiológusok Társaságának közleménye szerint Magyarországon naponta 70-en szenvednek hirtelen szívhalált. A tragédiát leggyakrabban bizonyos öröklődő szívbetegségek, a koszorúér-betegség, illetve a szívritmuszavar okozza, ám számos esetben nem lehet előre számítani a bekövetkeztére, ismert szívbetegség nélkül is kiválthatja a stressz, a fizikai megterhelés, vagy egyéb provokáló tényező.

Mit tehetünk, amikor valaki hirtelen szívhalállal van rosszul?

Amennyiben szívleállás gyanúja miatt kell segítenie valakin, azonnal hívja a mentőket, majd – akár laikusként is – alkalmazhatja az alapszintű újraélesztés lépéseit: tegye szabaddá a légutakat, gyakoroljon ritmikus nyomást a mellkasra, majd alkalmazzon befúvásos lélegeztetést – írja a webbeteg.hu

Defibrillátorra van szükség

A szív munkájának újraindításához elektromos defibrillátorra van szükség, a lélegeztetéssel és a mellkasi kompresszióval csak időt nyerhetünk a segítség megérkezéséig. A defibrillálás után kialakuló ún. elektromos csendben beindul a szív saját ingerképző munkája, amely már megfelelő frekvenciával működve alkalmas a szervezet vérellátására.

Mi utalhat a hirtelen szívhalálra?

Ha a szív- és érrendszeri betegségek ismertek, a hirtelen szívhalál kockázata is valószínűsíthető. Amennyiben valaki fáradékony, gyakran alakul ki légszomja, szegycsonttáji fájdalmat érez, vizsgáltassa meg szívét, a panaszok a koszorúér betegségére utalhatnak.

Rizikófaktorok

Legyenek óvatosabbak azok is, akiknek magas a vérnyomása, dohányoznak, stresszes az életük, cukorbetegségben szenvednek, mozgásszegény, egészségtelen életmódot folytatnak vagy a családjukban előfordul keringési rendszeri megbetegedés, hiszen ezek a különböző szívbetegségek rizikófaktorai. Bár a hirtelen szívhalál konkrét előjelek nélkül is bekövetkezhet, a szívbetegségek időben történő felderítése nagy lépés a megelőzésben. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Ezt is olvasd el:

Kiemelt kép: illusztráció