A koronavírus Magyarországon jelen lévő alvariánsai nem adnak okot aggodalomra – mondta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az M1 aktuális csatorna Ma este című műsorában kedden.

Enyhe megbetegedés

Szlávik János szerint a legújabb variánsok – még ha sokkal jobban terjednek is a korábbiaknál – enyhébb megbetegedéseket okoznak. Ettől függetlenül bármikor kialakulhatnak új variánsok, ám ennek egyelőre nincs jele. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Új mutáció

A koronavírus legújabb, kraken elnevezésű variánsának európai terjedése kapcsán a főorvos megjegyezte: nem zárható ki, hogy ez a mutáció már jelen van Magyarországon is, de nem vált uralkodóvá. Hozzátette, ahol külföldön megjelent ez a variáns, ott sem jellemző, hogy sokan kerülnek miatta kórházba, mert a betegség tünetei fejfájás, torokfájás, felső légúti tünetek, esetenként hasmenés, viszonylag enyhék.

Három oltás

Szlávik János hangsúlyozta: a Magyarországon jelen lévő vírusvariánsok esetében három oltás hatékonyan meg tudja akadályozni a betegség súlyos lefolyását és a kórházba kerülést.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Bőven van védőoltás

A főorvos emlékeztetett arra, hogy amikor három évvel ezelőtt megjelent a világon a veszélyes és ismeretlen koronavírus, akkor semmilyen eszköz nem volt ellene, csak a második évben jelent meg a védőoltás, ami védettséget nyújt a betegség súlyos lefolyása ellen. Mostanra viszont már bőven van védőoltás, vannak vírusterápiák, antitest terápiák, ráadásul olyan irányba változik a vírus, hogy ezekre egyáltalán nem biztos, hogy szükség van – fogalmazott, hozzátéve: a Dél-pesti Centrumkórházban is jó ideje csökken a koronavírus miatt bekerülők száma.

Poszcovid

Az utóbbi fél-egy évben jellemzően csak a nagyon súlyos alapbetegségben szenvedők, például daganatellenes terápiákban, vesepótló kezelésben részesülők kerültek kórházba Covid miatt. Szlávik János kitért arra is, hogy akik felvettek három oltást, azoknál a vírus újabb variánsai kevésbé okoznak posztcovid tüneteket.

Ezt mondta az influenzáról

Az influenzavírus terjedéséről a szakember elmondta, arra lehet számítani, hogy a következő hónapokban felerősödik az influenza aktivitása. Mindenképp javasolja az öt év alatti gyermekek, a hatvan év felettiek, a várandósok és a krónikus betegek az influenza elleni védőoltását, ami jó védettséget ad, megakadályozza a szövődményeket és a kórházba kerülést.

Változott a vírus az elmúlt években

Müller Cecília beszélt arról korábban, hogy nincs olyan korosztály, akinek ellenjavallt az influenza elleni védőoltás, egyedi ellenjavallat azonban elképzelhető. Az egyik influenza vírusban az elmúlt két évben nagy változás történt. Mivel mindkét A-komponens megváltozott az elmúlt évhez képest, így megint védtelen a lakosság az influenzával szemben.

Mindenkinek ajánlja az influenzaoltást, akik veszélyeztetettek

Az országos tisztifőorvos azt mondta, hogy kifejezetten érdemes beoltatnia magát az influenza ellen azoknak, akik súlyos szövődményekkel nézhetnének szembe, ha elkapnák a vírust. Azok, akik már elmúltak 60 évesek, akkor is jól teszik, ha beoltatják magukat, ha egyébként jó egészségnek örvendenek. Azoknak, akik krónikus betegek, az egészségügyben vagy szociális intézményekben dolgoznak célszerű oltakoznia, csakúgy mint a kismamáknak, utóbbiakra főként a láz jelent veszélyt. Az influenza elleni oltás azonban az idén már csak a rizikócsoportok számára ingyenes. 

A védelem kialakítása

Az NNK is arra hívja fel a figyelmet, hogy az influenza elleni védőoltások elsődleges célja az egyéni védelem kialakítása, így különösen ajánlott azok számára, akiknél az influenzafertőzés vagy az ahhoz társuló szövődmények nagy kockázatot jelentenek. A fokozottan veszélyeztetettek közé tartoznak a 60 éven felüliek – egészségi állapotuktól függetlenül -, a krónikus légzőszervi, a szív- és érrendszeri-, illetve anyagcsere-betegségben szenvedők, a csökkent immunitású személyek, továbbá a várandós vagy a gyermekvállalást tervező nők. Ugyancsak javasolt a védőoltás az egészségügyi és a szociális intézményben dolgozóknak, és a tartós ápolást-gondozást nyújtó intézmények ellátottjainak. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kapcsolódó:

Főleg a gyerekek vannak veszélyben: még mindig tombol az influenza, ennyien betegedtek meg az elmúlt pár napban

Kiemelt kép: Szlávik János – Forrás: TV2