Október 1-től a mostani 23 helyett 13 felnőtt és 3 gyermekügyeleti pont működne Budapesten, ez derül ki az Országos Mentőszolgálat koncepciójából, amiről a Népszava számolt be. Az új felnőtt ügyeleti pontokból hatot sürgősségi osztály mellett, ötöt szakrendelőkben és kettőt az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) két telephelyén kereshetnének fel a betegek.
3 gyerekügyelet lenne
A gyermekügyeleti pont a Heim Pálban, a Szent János kórházban, valamint a 13. kerület Révész utcai rendelőjében működne. Ezek mellett az OMSZ még öt úgynevezett „szekunder” két fős ügyeleti mentőegységet is alkalmazna, ők végezhetnék például a közterületi halottszemléket. Ezzel a koncepcióval „csatlakoztatnák” a fővárosiakat is az egységes állami ügyeleti rendszerhez. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Az OMSZ koordinálja
Az ügyeletet a fővárosban is az Országos Mentőszolgálat koordinálná, azaz októbertől itt is az egységes hívószámot (1830) kellene a szokásos rendelési időn kívül tárcsázni. A vonal végén ülő diszpécser döntene arról, hogy az érintett betegnek – telefonos tanácsadásra, ügyeleti autóra, mentőre, vagy csak vizsgálatra – van-e szüksége.
Megszólalt a MOK
A Magyar Orvosi Kamara lapnak nyilatkozó tagjai szerint a fővárosban a váltásnak egyetlen előnye lehet, az egységes irányítás, ellenben a jelenleg javasolt szakmai megoldással romolhat a biztonságos ellátás. A kamara már márciusban 25 pontba szedte és küldte el az egészségügyi kormányzatnak az új ügyeleti rendszer orvosolandó problémáit. Abban egyebek mellett a munkaszüneti napokon több ügyeleti pont megnyitását, tiszta és szellőztethető vizsgálókat, egyértelmű betegutakat, az ellátásban pontosabb kompetencia-határokat, a fogyóeszközök rendszeres pótlását, az ügyeleti autókon pihent és gyakorlott gépkocsi vezetőket kértek.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Kevés a gyerekügyelet
A koncepcióról a Magyar Orvosi Kamara által kezdeményezett szerdai egyeztetésen a résztvevők egyebek mellett jelezték, hogy három gyermekügyeleti pont az 1,7 millió lakosú fővárosnak kevés lesz. Erre az OMSZ képviselője azt válaszolta, hogy a 13 felnőtt ügyeleti pontra is mehetnek gyerekkel. Ennek ellentmond a Pest vármegyei szülők ügyeleti tapasztalata, akiket amikor a felnőtteknek nyitott ügyeleti ponton nem gyermekorvos vagy vegyes körzetet működtető orvos volt beosztva, az nem vállalta az ellátást, hanem tovább küldte a gyerekeket.
Nincs egyeztetés
Havasi Gábor, a főváros egészségügyi tanácsnoka a lap megkeresésére közölte, az ügyeleti rendszer átalakításáról eddig a városvezetéssel nem egyeztetett a kormányzat, Karácsony Gergely főpolgármester csütörtökön írt levelet Takács Péter államtitkárnak, hogy találjon alkalmat egy ilyen találkozóra.
A polgármesterek is aggódnak
Karácsony Gergely közösségi oldalán azt írt, hogy a “háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyeletet Budapest területén ma még a kerületi önkormányzatok látják el. Ma még. De a kormány egy törvénymódosítással ezt úgy változtatta meg, hogy az ügyeleti rendszer működtetése október 1. napjától a kerületektől az államhoz kerül. A kerületi polgármesterek többségével együtt az a félelmem, hogy az ellátás színvonala be fog zuhanni és a betegeknek az új rendszerben sokkal többet kell majd várni”.
Karácsony egyeztetés kezdeményez
“Ma minden budapestinek jár a 24 órás ügyeleti ellátás. Az új rendszerben ez csak rendelési időn kívül és hétvégenként lenne biztosítva. Ez óriási visszalépés a mostani színvonalhoz képest. A mai napig csak nyugtalanító kérdések vannak, biztonságot jelentő válaszok nélkül. Tegnap levélben fordultam az egészségügyet felügyelő kormánytaghoz, dr. Takács Péter belügyminisztériumi államtitkár úrhoz, és jeleztem, hogy a Magyar Orvosi Kamara álláspontjára is tekintettel a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége nem támogatja a kerületi háziorvosi rendszer államosítását. A főváros arra készül, hogy egy saját javaslatcsomagot állít össze az a budapesti ügyeleti ellátás átalakítására” – írta a főpolgármester. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: illusztráció