Súlyos olajszennyezést okozott a Velencei-tónál, Gárdonyban a MOL földalatti dízelolaj és benzinvezetéke. A jelenlegi információk szerint 500 köbméternyi, vagyis uszoda mennyiségű dízelolaj ömlött a talajba Gárdony kertvárosi részén. A környező kutak vize teljesen elszennyeződött, rákkeltő benzolból a határérték sokszorosát mérték. A Greenpeace a terület mielőbbi megtisztítását, a helyiek azonnali kártalanítását sürgeti. A MOL nem túl barátságos: nem siet az információk kiadásával és a károsultakat sem túlzottan segíti.
Még a pocsolyák is olajosak
Vizet tölt egy lavórba a Gárdonyban élő férfi. Pár másodperc után a víz tetején olajos elszíneződés látszik. A kút vize ihatatlan, állatoknak sem lehet adni, de még öntözni sem lehet vele. A ház körüli utcákban a pocsolyák is olajosak – ez látszik a cikkünk alján elérhető videóban. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Először csak 10 köbmétert mondott a MOL
Először október 18-án jelent meg a hazai sajtóban, hogy Gárdony közelében egy, a MOL Zrt. által üzemanyag-szállításra használt vezetékből gázolaj és benzin szivárgott a talajba. Az akkori hírek szerint ez nem volt jelentős szennyezés, eleinte csak 10 köbméter körüli szivárgásról tett a MOL bejelentést, melynek kármentesítését megkezdték.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Később bevallotta a MOL, hogy 500 köbméter gázolaj folyt el
Több héttel később, december közepén, a MOL válaszolt a környezetvédő szervezet adatkérésére, melyből az derült ki, hogy a szennyezés sokkal jelentősebb, közel 500 köbméternyi. A válasz alapján már eddig is több mint 1600 tonna szennyezett talajt kellett elvinni a szennyezett területről. A kármentesítési munka azonban még messze nem ért véget.
Egy hónapig keresték, hol ömlik a gázolaj a talajba
Később az is kiderült, hogy a MOL a szivárgást már 2024. szeptember 10-én észlelte, ám több mint egy hónap kellett a szivárgás pontos helyének meghatározásához. A MOL-tól kapott közlés szerint a vezeték a Dunai Finomító és Pécs közötti 190 kilométeres szakaszán történt, nagyjából 30 üzemanyagszállító tartálykocsi mennyiségű gázolaj ömlött a talajba.
Rákkeltő benzol a kútvízben
A Greenpeace által megszerzett és a MOL által megerősített mérési eredmények alapján a szennyezés egy közvetlen közelben élő lakos kútjában jelentős határérték túllépést, ezen belül rákkeltő benzol szennyezést okozott, és a szennyezőanyag a környező kutakban és a talajban is megjelent.
A MOL szerint nincs veszélyben a Velencei-tó
A MOL-t a környezetvédelmi hatóság arra utasította, hogy február végéig készítsen egy tényfeltárást, melyben azonosítják, hogy pontosan milyen mértékű a szennyezés és milyen beavatkozás, mekkora kármentesítés szükséges. A MOL eddigi közlése szerint a Velencei-tó és a város vízellátása nincs veszélyben, de a tényfeltárásban még további részletes vizsgálatokra lesz szükség a hatóság előírásai alapján.
Nem adta ki a részletes adatokat a MOL
Részletes mérési eredményeket és jegyzőkönyveket sem a Greenpeace, sem a sajtó nem kapott az elvégzett szennyezés mérésekről, pedig azok közérdekű adatnak számítanak. A MOL csupán a közvetlenül érintett kút egyes szennyezettségi adatait adta ki, azt is csak második rákérdezésre. A MOL szerint nincs a helyszínen kockázatos levegőszennyezettség, és mivel nem látják indokoltnak, így nem is mérik a légszennyezettséget, bár a helyiek folyamatosan kellemetlen olajszagról számolnak be.
Itt történt a gárdonyi olajszennyezés
Büdös a MOL százhalombattai finomítója is
A környezetvédők szeint ez azért is nehezen érthető, mert a kellemetlen üzemanyag szag rákkeltő benzolt is tartalmazhat, akár az egészségügyi határérték felett is. Néhány nappal ezelőtt arról írtunk itt a Budapest és Környéke hírportálon, hogy annyira büdös olajszag van a MOL százhalombattai finomítója környékén, hogy már az érdiek is háborognak. Az olajcég szerint minden oké, minden határértéken belül van. Nagy kérdés ki és mikor határozta meg a határértékeket, ha az normális, hogy a finomítótól 10 km-re is olajszag terjeng.
Elöregedett vezetékek
A MOL-nak országszerte jelentős vezetékhálózata van, melynek egy számottevő része igencsak elöregedett: pár héten belül Kiskunmajsán, majd Gárdonyban is szennyezést okoztak a vezetékek. Ez felveti a kérdést, hogy a csövek állapotának vizsgálati módszerei, illetve gyakorlata mennyire hatékonyak.
Nem megnyugtató
A környezetvédők szerint egyáltalán nem megnyugtató, hogy a MOL-nak több, mint egy hónapig nem sikerült megtalálni az üzemanyaghiány okát. Ezek az esetek is arra figyelmeztetnek, hogy a fosszilisek nemcsak a klímaváltozás okozójaként, hanem más módokon is veszélyeztetik a környezetet. Ezért itt az ideje felgyorsítani a foszilis üzemanyagokról való leválást – írják a Greenpeace oldalán.
Kártalanítás
A Greenpeace friss közleményében elvárja a MOL-tól és a hatóságoktól: a terület azonnali megtisztítását, a természeti károk helyreállítását, az összes szennyezési adat nyilvánosságra hozatalát, teljes körű transzparenciát, a helyiek azonnali kártalanítását és valós intézkedéseket a jövőbeli hasonló balesetek megelőzésére. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Itt az Átlátszó helyszínen készült videója
Kiemelt kép: illusztráció, nem a gárdonyi, hanem a kiskunmajsai MOL-szennyezés helyszínén készült – Forrás: Facebook/Greenpeace. Az ottani szennyezésről ide kattintva lehet többet olvasni.