Zacher Gábor egy podcast-interjúban foglalta össze a gondolatait a járványról és arról, hogyan dolgozik az utóbbi időben. Mint mondta, egyik betegének sem ígéri meg, hogy biztosan meggyógyul, helyette csak annyit közöl, hogy mindent megtesz a felépülésükért.
Rengeteget dolgozik
A toxikológus azt mondta, márciusban legalább 380 órát dolgozott koronavírusos betegekkel, de nemcsak erről beszélt a Szabad Európa podcastjében, hanem arról is, hogy nagyon megpróbáltató munkát végeznek az egészségügyi dolgozók a kórházakban. Az orvosoknak és ápolóknak ugyanis nem elég kezelniük a rengeteg beteget, de még fel is kell dolgozniuk a veszteségeket – írja a Blikk.
Zacher már nem ígér
A főorvos az adásban elárulta, hogy ő senkinek sem ígéri meg, hogy biztosan meg fog gyógyulni, helyette inkább azt mondja, hogy a kollégáival mindent meg fognak tenni a felépülésért. „Az számoljon el azzal a lassan 22 ezer halottal, aki Magyarországon belehalt ebbe a járványba” – mondta a főorvos. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Nem számolja a lélegeztetőgépes kezeléseket
A rengeteg fertőzés és a segítségre szoruló betegek száma miatt Zacher már azt se számolja, hogy egy nap hányszor tesz fel beteget a lélegeztetőgépre. A legfrissebb számok szerint 10 921 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, és közülük 1 344-en szorulnak lélegeztetőgépes kezelésre.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Így teszik fel őket a gépre
„Úgy szoktam csinálni, amikor adjuk az altatószert, hogy mondom a betegnek, hogy kezdjen el számolni. Egy, kettő, három, és akkor látjuk azt, hogy a tudatállapota mikor szűkül be az altatószertől, fájdalomcsillapítótól, aztán megkapja az izomlazítót” – számolt be a főorvos a kezelésről.
El kell tőlük búcsúzniuk
A betegek utolsó mondatai belevésődnek Zacher emlékezetébe is, aki azt mondta, a legtöbbször a halálfélelem beszél belőlük. A súlyos beteg páciensei a legtöbbször azt kérdezik tőle, hogy ugye nem fognak meghalni, illetve hogy ugye meg fogják tudni menteni őket. „Van, akinek ez tényleg az utolsó mondata” – sújtott le az őszinteségével Zacher.
A legnehezebb a Bergamo-dilemma
A járvány tomboló harmadik hulláma miatt a magyar kórházakban is előfordult már, hogy az intézményben dönteniük kellett az orvosoknak, hogy melyik betegüket rakják fel a lélegeztetőgépre. Ezt szaknyelven Bergamo-dilemmának hívják, és ezek a pillanatok a legsúlyosabbak egy orvos életében.
Élet és élet közt döntenek
„Nem azt mondom, hogy rendszeresen előfordul, de volt olyan nálunk is egy-egy alkalommal, ahol én dolgozom Hatvanban, de más intézményekből hallottam kollégáimmal beszélve, hogy bizonyos kor fölött, ha nincsen szabad lélegeztetőgép vagy mondjuk több olyan beteg van, aki gépre kerülne – akkor azt mondjuk, ki az, akinek jobb esélye van” – tájékoztatott a nehézségekről a főorvos.
Nem rejtegetné az igazságot
Zacher arról is szót ejtett, hogy szerinte nem oké, hogy az újságírókat nem engedik be a kórházakba tudósítani és az orvosoknak nem engedik meg, hogy nyilatkozzanak. Szerinte így a valóságot torzítják el.
Elfáradtak
Zacher Gábor szerint azért is lenne jó, ha a sajtót beengednék a kórházakba, mert az újságírók amellett, hogy beszámolhatnának a betegek küzdelméről, arról is felvilágosítanák a lakosságot, hogy az egészségügyi dolgozók rettenetesen el vannak fáradva. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Kiemelt kép: Zacher Gábor – Forrás: Youtube.com/Hatvan tv