„Mai kép a Széll Kálmán térről – a BKK elkezdte a jegyautomaták leszerelését. Még augusztusban, az első hírek megjelenésekor próbáltam felhívni a figyelmet arra: nem jó ötlet leszerelni a jegyautomatákat spórolásra hivatkozva, hisz épp ezek szedik be a bevételek nagyját.” – kezdi hétfő esti posztjában Vitézy Dávid.

Szomorú

A Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója a bejegyzésében arról ír: szomorúan látja, hogy az elmúlt napokban sorra tűnnek el az automaták Budapest csomópontjaiból, holott korábban rengeteg munkájuk volt abban, még 2014-ben, hogy több mint 300, új, bankkártyát is elfogató, bérletet is árusító, éjjel-nappal működő automata jelenjen meg a BKK hálózatán. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Korábban a szabad ég alatt álltak sorba az emberek

„Korábban az emberek a szabad ég alatt álltak sorban bérletért a pénztárak előtt, a BKV elszórt automatái csak érmét fogadtak el és csak jegyet adtak ki – már ha azt egyáltalán. Az új automaták és az értékesítési csatornák bővítése révén minden várakozásunkon felül, 10 milliárd forinttal nőttek a jegyárbevételek, éjjel-nappal elérhetővé váltak a jegyek és bérletek a város számos pontján.” – írja, majd így folytatja:

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

A bevétel többsége

„Az automaták szedik be 2021-ben is a BKK bevételeinek többségét, mintegy 55%-át (!) és bár a mobilapplikáció valóban megjelent, az automaták és a mobilapp is bőven tud még hová fejlődni, nem csak egymás rovására, hisz minden negyedik forint még mindig személyesen értékesítés útján folyik be a BKK-hoz, az elmúlt években bezárt ügyfélközpontok ellenére. Több tízmilliárd forintot szed be tehát a BKK az automaták révén.”

Az európai városok

„Lehet, hogy egyszer majd a mobilértékesítés teljesen feleslegessé teszi az automatás értékesítést, de ettől még ma nagyon messze vagyunk – nem véletlen, hogy Európa összes Budapesttel összemérhető nagyvárosában több jegyautomata van, mint amennyi Budapesten eddig, a megritkításuk előtt volt. Varsóban kétszer annyi, Berlinben és Bécsben háromszor annyi automata működik, mint amennyi Budapesten eddig volt.”

Tátong a helyük

„Amikor augusztusban először próbáltam felhívni a figyelmet, hogy az automatákat leszerelni rossz ötlet, még nem is gondoltam rá, hogy ebből végül még városképi kérdés is lehet. Pedig, ahogy az elmúlt napokban látjuk, a BKK barbár módon tünteti el az egyébként európai uniós forrásból vásárolt és tökéletesen működő automatákat, a helyük üresen tátong a város számos pontján. A Széll Kálmán téri metróépület felújításakor gondoltunk az automatákra és az építészeti koncepció integráns részeként lettek elhelyezve – most ott tátog a helyük.” – írja Vitézy.

Bevételkiesés jöhet

„A város más pontjain az automaták alapzatai állnak üresen – mindez egy elvileg fél éve tervezett intézkedés eredményeként. Mielőtt valaki a pénzhiányra hivatkozna, nem árt emlékezni: az automaták üzembe állítása után szerzett tapasztalatok egyértelműen azt mutatják, hogy az értékesítési csatornák szűkítésének hatása bevételkiesés lesz, tehát a BKK és ezáltal a Fővárosi Önkormányzat pénzügyi pozíciói romlani és nem javulni fognak az intézkedés révén.”

Leépülés

„A leszerelt automaták révén garantáltan jegybevétel fog eltűnni a rendszerből. A BKK hivatalos közlése szerint egy automata havi üzemeltetési költsége 130 ezer forint. A bevételi adatokat visszaosztva látható: a korábbi automata-flotta bármely tagja 80-szor annyi bevételt szedett be, mint amennyibe fenntartása kerül és még a legrosszabbul teljesítő automaták is sokszorosan “behozták” a működési költségüket. Ezen adatokat látva az automata-hálózat leépítése valójában csak egyet üzen: a BKK-t nem érdeklik a saját jegybevételei. Évekig dolgoztam azon, hogy ezek a viszonyok megváltozzanak Budapesten, kiábrándító és elszomorító ezt a leépülést látni.” – zárja posztját Vitézy Dávid.

Itt a teljes poszt:

Optimalizálásról van szó

A BKK jegy-és bérletkiadó automátak számának csökkenéséről itt, a BudapestKörnyéke.hu oldalán is beszámoltunk, mint megírtuk fejlesztik és optimalizálják a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegy- és bérletkiadó automatáinak hálózatát, amelynek üzemeltetését a Senso Media Zrt. veszi át a T-Systems Magyarország Zrt.-től; az automaták számát a következő hetekben a jelenleg üzemelő 359-ről 318-ra csökkentik a fővárosban – mondta el a BKK vezérigazgatója szerdán online háttérbeszélgetésen.

Szerződést kötöttek

Walter Katalin közölte, a BKK szerződést kötött a közbeszerzési eljárás nyertesével, a Senso Media Zrt.-vel a szerződést a jegy- és bérletkiadó automatáinak üzemeltetésére. Az átadás-átvételi szakasz hétfőn kezdődik a rendszert gyártó és az eddigi üzemeltető T-System és a Senso Media között.

Három év

A megállapodás december 22-től legalább három évre biztosítja az automatahálózat üzemeltetését és az ügyfelek színvonalasabb kiszolgálását. Walter Katalin kiemelte, az új üzemeltetési szerződés jóval szigorúbb szerződéses határidőkről, kötbérekről rendelkezik, továbbá csökken az üzemeltetési költség. Automatánként havi nettó 35 ezer forintos csökkenést tudtak elérni a közbeszerzés eredményeként. Eddig egy automata havi üzemeltetési költsége nettó 165 ezer forint volt, ez csökken december 22-től nettó 130 ezerre – mutatott rá.

Online vásárlás térnyerése

Közölte, ezzel párhuzamosan a T-Systems Magyarország Zrt. folytatja a meglévő rendszer szoftveres és hardveres fejlesztését: a többi között az e-számla bevezetését, a mobilkészülékről történő QR-kód beolvasás lehetőségének kialakítását és a 4G routerek cseréjét. Walter Katalin elmondta, a hálózat optimalizálása miatt, az online vásárlás térnyerésére tekintettel csökkentik az automaták számát. A hálózatban jelenleg 372 automata van, ebből 359 üzemel, és ez csökken 318-ra. Pár kivételtől eltekintve csak olyan helyeken csökkentik az automaták számát, ahol csoportban több gép áll egymás mellett.

Készpénzmentes vásárlás

A BKK vezérigazgatója kitért arra is, hogy a készpénzmentes vásárlások száma is dinamikusan bővül az automatáknál, már 70 százalékos a bankkártyás vásárlások aránya. Diószegi Ágnes, a BKK ügyfélkapcsolati és értékesítési vezérigazgató-helyettese közölte, 17 kerületben csökken az automaták száma. A leszerelendő gépeken előzetes tájékoztatót helyeznek ki, majd a leszerelés után az automaták helyén marad egy zsámoly, amely tájékoztatja az utasokat arról, hogy hol van a legközelebbi értékesítési pont. Amint elindul a saját értékesítési applikációjuk, ennek a QR-kódja is elérhető lesz az említett a zsámolyokon – fűzte hozzá.

Csökkentés

A BKK közleményében tudatta azt is, hogy automaták számának csökkentését elsősorban a mobiljegy részesedésének dinamikus növekedése indokolja, amely tovább erősödhet azt követően, hogy a jegy- és bérletvásárlás funkció beépül a megújuló BKK Futár alkalmazásba. A hálózat optimalizálásában a készpénzmentes vásárlás iránti igény és a fenntartható üzemeltetés is fontos szerepet játszik – írták.

A főbb csomópontok

Közölték, a főbb csomópontokban, az utasáramlási szempontok szerinti kiemelt helyszíneken lévő automaták kevésbé érintettek, ezeken a helyeken a gyors, gördülékeny vásárlás változatlanul biztosítva marad. A BKK ügyfélközpontjai, pénztárai és a viszonteladók ugyancsak alternatívát kínálnak azoknak, akik papíralapú jegyet vagy bérletet vásárolnának Budapesten – mutattak rá. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: Jegykiadó automaták a Széll Kálmán téren – Forrás: Vitézy Dávid Facebook oldala