A felgyorsult és szinte szüntelenül pörgő világunkban rengeteg stresszel kell megküzdenünk. A sok feszültség pedig előbb-utóbb teljesen kimeríthet minket, ezért a legjobb döntés, ha tudatosan teszünk ellene. Persze ezt mondani könnyebb, mint megvalósítani, viszont az alábbi cikkünkben 6 konkrét és bevált tippet ismertetünk a stressz hatékony csökkentéséhez!

1. Tervezzük meg a napjainkat!

Írjuk össze pontosan, hogy milyen feladatokat szeretnénk aznap befejezni. Készítsünk egy precíz időbeosztást is, hogy a napjaink átláthatóbbak legyenek. Természetesen ne legyünk túl szigorúak magunkkal, ezért inkább hagyjunk több időt a teendők elvégzésére, hiszen a szoros határidők még nagyobb stresszt eredményezhetnek.

Akár egy külön applikációt is letölthetünk erre a célra, amely a határidők lejárta előtt 15-30 perccel vagy 1 órával is jelezhet. Egy ilyen alkalmazásban pedig könnyedén ki is pipálhatjuk az elvégzett feladatokat, ami mindig egy kis sikerélményt fog biztosítani számunkra. Csak annyi munkát vállaljunk, amennyit biztosan tudunk teljesíteni, és hagyjunk időt a szórakozásra is.

2. Szemléljük reálisan a helyzetet!

Lehet, hogy amin stresszelünk, az valójában semmiség? Bőven előfordulhat, hogy a legapróbb és egyébként egyszerűen teljesíthető feladatokon rugózunk fölöslegesen. Gondoljuk tehát át, hogy az előttünk álló kihívások nagysága arányban áll-e a stressz mértékével. Ezzel máris könnyebben rendszerezhetjük a gondolatainkat, és óriási terhet vehetünk le a vállunkról.

Ha a feladataink valóban nehezek, akkor bontsuk le lépésről lépésre a megoldási folyamatokat. Határozzuk meg, hogy mi jelenti az első és a második, illetve az utolsó lépést a megoldásuk felé. Így már egy konkrét terv lesz a kezünkben, amelyet követve még a legösszetettebb tennivalókat is megfelelően, időben elláthatjuk.

3. Kérjünk bátran segítséget!

Legyen szó munkahelyi elfoglaltságról vagy házimunkáról, szükség esetén ne féljünk másoktól segítséget kérni. Semmiképp ne essünk abba a csapdába, hogy mindent önállóan szeretnénk ellátni, hiszen így rendkívül rövid idő alatt teljesen kimerülhetünk. Ha úgy érezzük, hogy valamiben elakadtunk, vagy többet már nem bírunk vállalni, forduljunk bizalommal kollégáinkhoz vagy éppen családtagjainkhoz és barátainkhoz.

Amennyiben a stressz már szinte elviselhetetlen, akkor szakemberhez is fordulhatunk. A pszichológusok és coachok egyaránt segíthetnek a stressz kezelésében. Ráadásul olyan dolgokra is fény derülhet, amelyek tudat alatt vezetnek feszültséghez – ezeket mihamarabb fel kell tárni, majd feldolgozni, hogy többé ne jelentsenek problémát.

4. Mozogjunk rendszeresen!

A sportolás dopamint, azaz “boldogsághormont” szabadít fel a szervezetben. Ennek köszönhetően már 20-30 percnyi mozgás után is sokkal szabadabbnak és kiegyensúlyozottabbnak érezhetjük magunkat. Ehhez pedig egyáltalán nem kötelező élsportolónak lennünk, csupán legalább heti 2-3 alkalommal mozogni egy kicsit. A sportolás pedig már rövid távon is rengeteg energiát adhat a mindennapokban, és még a könnyebb alvást is elősegíti.

TIPP: Masszázspárna segítségével kellemesen ellazíthatjuk a feszült, görcsös izmainkat. Ezzel nagyszerűen csökkenthetjük a stresszt, amely sajnos nemcsak az idegeinket, hanem az izmainkat is szüntelenül feszítheti. A masszázspárnát pedig akár a munkahelyünkön is használhatjuk, ha a túlzott pörgés közepette jól esne egy kis lazítás.

5. Kapcsolódjunk ki minden nap!

Legalább 1-2 órát töltsünk pihenéssel az általunk kívánt módon. Filmezzünk, hallgassunk zenét, olvassunk könyvet, vagy csináljunk bármit, ami során feltöltődhetünk. Akár egészen új dolgokat is kipróbálhatunk, hogy új hobbikra leljünk. Még akkor is szorítsunk időt a relaxálásra, ha kifejezetten sűrű napjaink vannak a munka világában.

Az “énidő” elengedhetetlen a stressz csökkentéséhez, hiszen ekkor jut időnk a görcsös gondolatok elengedésére. Ilyenkor regenerálódhatunk testileg és szellemileg is, hogy a következő napot már újult energiával kezdjük. Ha tehetjük, hétvégén pihenjünk minél többet, és 1-2 napig csak azzal foglalkozzunk, amivel szívesen töltjük az időnket.

6. Aludjunk eleget!

Egy átlagos felnőtt ember számára napi 7-9 órányi alvás szükséges. Persze a stresszes időszakokban még az alvás is nehezebben megy, de azért próbáljunk meg legalább 7 órát aludni. Sajnos az elmúlt években a “sikeresség érdekében” már a 4-6 órás alvásidő is elkezdett teret hódítani, viszont ez garantáltan kimeríti a szervezetünket.

Törekedjünk az egészséges alváshigiénia kialakítására. Lehetőleg minden nap ugyanabban az időpontban keljünk és térjünk nyugovóra, hogy néhány hét alatt beállítsuk a biológiai óránkat. Lefekvés előtt 1-2 órával pedig kerüljük a digitális eszközök használatát, hiszen a fények csökkentik a melatonin, azaz az alváshormon termelődését. Pihenjünk kellemesen hűvös, kb. 22 Celsius-fokos szobában.

A fenti 6 tipp segítségével elűzhetjük a mindennapi stresszt. Fogadjuk meg őket bátran, hiszen ezzel nagy szolgálatot tehetünk az egészségünknek, és megelőzhetjük a kiégést, illetve jelentősen csökkenthetjük a szorongás mértékét is. Tegyünk meg mindent ennek érdekében, hogy életünk kiegyensúlyozottabb és boldogabb legyen!


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a komoder.hu oldalt működtető cég.