Hatalmas toronyházak megépítésére kapott engedélyt a Mészáros Lőrinc-féle MBH Bank. Egy új projekt került be a nemzetgazdaságilag kiemelt ügyeket felsoroló rendeletbe, és bár a jogszabály nem nevezi meg, minden jel arra utal, hogy a gigabank új székházáról derültek ki információk.

Új projekt indul

A jogszabályváltozás csupán annyit említ meg, hogy a 13. kerület 25801/6-os helyrajzi szám alatti „Bankszékház építésére irányuló beruházás” nevű projektről van szó. Ez a Róbert Károly körút és Váci út kereszteződése melletti Agora projekt, annak is az Agora Sky nevű alprojektje, ez derül ki a beruházás honlapján található dokumentumból. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Több toronyház is épül

A Mészáros-féle MBH Bank még júniusban jelentette be, hogy épp ezen a területen, a Róbert Károly körút 23-ban építi fel az új székházát, amely több toronyházból fog állni. Azt is közölték, hogy a területet egy külföldi befektetőtől veszik majd meg: az Agora projekt a HB Reavis nevű nemzetközi cég, amely egy szlovák üzletember tulajdona. Az Agora honlapján leendő projektént ott szerepel egy három irodaházból álló látványterv.

Kevés a szigorítás

A hírek szerint a keleti torony 90 méteres, a középső torony 78 méter, a nyugati torony pedig 65 méteres lehet . Az építmények között nem szükséges távolságot tartani, a beruházásnak nem feltétele új közlekedési csomópont létesítése, infrastrukturális fejlesztések megvalósítása, „út kialakítására vonatkozó egyéb előírás megvalósítása”, illetve közútkezelői hozzájárulás megszerzése sem.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Másfélszer akkora lesz

Az Árpád híd pesti hídfőjénél már egyébként állnak nagyobb irodaházak, az Erste-torony, a Duna Tower és az Agora Tower egyaránt 60-65 méter között vannak, vagyis majdnem másfélszer ekkora lenne az MBH fő tornya. A szintén a közelben lévő Nyugdíjfolyósító székháza 73 méter, a MOL-Campus a város másik felén, Dél-Budán 142 méter magas – írta meg a HVG.

Az ország legmagasabb irodaháza

Tavaly decemberben adott hírt arról a BudaPestkörnyéke.hu, hogy átadták Budapest és Magyarország legmagasabb irodaházát, az új MOL-székházat. A Kopaszi-gátnál épület 143 méteres toronyházról azt mondták: az ország egyik legkorszerűbb irodaháza, amelynél odafigyeltek a takarékosságra is. Korábban a Szent István Bazilika volt a legmagasabb budapesti épület, azonban a MOL székház 47 méterre lett magasabb a Bazilikánál és a Parlamentnél. 

Állítólag kevés helyről lehet látni

Még 2017-ben Hernádi Zsolt MOL vezető igyekezett mindenkit megnyugtatni, aki a budapesti belvárosi látképért aggódott. Azt mondta, nagyon kevés helyről lehet majd látni az úgynevezett történelmi belvárosból, történelmi városközpontból.

A Fideszen belülről is érkezett kritika

A toronyház miatt módosítani kellett az építési szabályokat, amit a Tarlós István vezette fővárosi önkormányzat akkor meg is tett, pedig szakmai és civil szervezeteken, illetve az UNESCO-n kívül még Lázár János is elhibázottnak tartotta azt. „Pont egy gázolaj és üzemanyag-kereskedőnek talán arra kellene törekednie a 21. században, hogy ökológiailag viselhető és sebet nem ejtő épületeket hozzanak létre. Egy 120 méteres épület Budapesten tájseb lesz” – jelentette ki évekkel korábban.

Nagyon figyeltek a fenntarthatóságra

A toronyházba a MOL 2500 dolgozója költözött. A MOL projekt felelőse szerint fontos volt a takarékosság és a környezetvédelem. „Összesen 33 kilométernyi talajszondát telepítettünk az épület alá. Ez nagyjából az épület hűtési fűtési igényének éves átlagban 35%-át tudja biztosítani, ez megújuló energiaforrás. 900 négyzetméternyi napelemet telepítettünk, ez az áram ellátásának az 5 százaléka” – magyarázta Ratatics Péter.

Esővíz vécéöblítésre

A MOL Campus alapterülete összesen 86 ezer négyzetméter, ami kiterítve 12 futballpályányi lenne. A 29 emeletet kívülről 30 ezer négyzetméternyi üvegfelület borítja, egyes hajlított üveglapoknak még a legyártása is négy hónapig tartott. Erről az üvegfelületről az esővíz nem folyik le, csatornarendszerrel gyűjtik össze, és azt vécéöblítésre és tisztításra használják fel. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: napjainkban a MOL Campus a legmagasabb budapesti épület. Fotó: archív