Az idei tanévben összesen 17 tanár hagyta el valamilyen úton módon a budapesti Karinthy Frigyes Gimnáziumot, a pályát elhagyó pedagógusokról most egy közös tablóképet posztoltak a közösségi oldalon.

Figyelemfelkeltés

Ezzel arra próbálják meg felhívni a figyelmét, hogy az oktatás milyen súlyos helyzetben van, valamint azt is igyekeznek megmutatni, hogy jelenleg is hatalmas a tanárhiány. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Te tetted ezt, király!

Az egyik tanár a 444-nek elmondta, mostanra sokan már nem csak beszélnek arról, hogy felhagynak a tanítással, hanem tényleg meg is teszik. A posztban közöl kép mellett így fogalmaznak: „A Karinthyból a 2022/2023-as tanévben távozó tanárok – vannak, akiket kirúgtak, vannak, akik maguk döntöttek a távozás mellett. »Te tetted ezt, király!«” (utalva ezzel vélhetően Orbán Viktorra.

Van, akit kirúgtak

A képeken szürkével azokat a kollégákat jelölték, akiket a tavalyi tüntetési hullámban való részvétel miatt bocsátottak el, a többiek fotója színes, ők nemrég nyújtották be a felmondásukat. A távozó tanárok között van, aki történelmet, más matekot, irodalmat, idegen nyelvek, biológiát valamint földrajzott tanított az intézményben.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

A távozók:

Budakalászon is

Egyébként nem ez az első ilyen jellegű akció, ahogyan azt a BudapestKörnyéke.hu is megírta Budakalászon is tablót kaptak a pályaelhagyó tanárok. A Szentistvántelepi Általános Iskola tanári szobájának falára kikerülő tablón 11 pedagógus szerepel.

Nem teljes

A tabló amúgy nem teljes, mert volt, aki szintén „elballagott”, de nem akart felkerülni rá. Abban azonban egyetértettek, hogy nagyon szerettek itt tanítani, olvasható a település oldalán megjelent írásban. 

Az utolsó csepp a pohárban a státusztörvény

Ahogy írtunk róla, sorra mondanak fel a tanárok Budapest egyik legjobb gimnáziumában, az Eötvös József Gimnáziumban is. „Az utolsó csepp a pohárban a státusztörvény lebegtetése. Ez nyilvánvaló megalázása a tanároknak. Újabb és újabb elemek kerülnek bele, bebetonoznak vitatott részeket: ilyen a 24-re felvitt kötelező heti óraszám. Tovább csökken a tanárok és az iskolák autonómiája”.

A fizetéséből szeretne megélni

„Meg szeretnék élni a fizetésemből, ezt szívesen kipróbálnám” – mondta Szeiman József földrajz-történelem szakos tanár a Telexnek. Személyes meglátása szerint az oktatás helyzete, a kormány által forszírozott, a parlament előtt lévő státusztörvény tartalma olyan kereteket szab, amelyekben már magasabb fizetéssel sem vállalná a tanári hivatást.

Nem akar változtatni a kormány a tanár szerint

Szeiman semmi esélyét nem látja annak, hogy a kormányzat változtatna hozzáállásán. Sőt, a jelek szerint a kormány nem is bánja, ha több tanár felmond, egyszerűbb neki így, mintha ki kellene rúgni őket. A kormány logikája szerint ugyanis a diákokhoz képest még mindig sok az oktató.

Elhagyja a pályát

A tanárok számának csökkenése tehát nem mutat a szakmai megoldás irányába – jegyezte meg Szeiman, aki későbbi helyét már az oktatáson kívül látja. Ez hangsúlyozottan nem az Eötvös József Gimnázium hozzáállásából történik.

Nem érzi a fenntarthatóságot

Mindaz, ami fenntarthatatlanná teszi munkáját, az az intézményen túlmutató, rendszerszintű problémákból fakad. „Volt egy barátságos beszélgetésem az igazgatósággal, megértették és elfogadták a helyzetet, amelyen sajnos ők szándékaik ellenére sem tudnak változtatni.”

A cél 777 ezer bruttó

A Telex.hu cikkében arról ír, hogy két 12. kerületi iskolában már a szülők támogatják a tanárokat. Kitért arra is, hogy uniós pénzek megérkezéséhez vannak kötve a béremelések. Ha ezek megérkeznek 2025-re bruttó 777 ezer forint körül lehet a pedagógusbér, és ez akkor elérje a diplomás átlagbér 80 százalékát. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: Elballagó tanárok tablója – Forrás: Facebook