Demoklész kardjaként lebeg a dízelautósok feje felett a dízelek kitiltása Budapestről. Nemrég megírtuk, hogy 2025 előtt erre nem valószínű, hogy sor kerülne, ugyanakkor egyre több kereskedő kínálja jó áron a dízelautókat, mert egyre kevesebben akarnak ilyen autókat venni.

Ahogy azt nemrég itt a BudaPestkörnyéke.hu agglomerációs hírportálon megírtuk a kormány nem támogatja a budapesti dugódíj bevezetését és a dízeles autók kitiltását. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: A kormány egyiket sem támogatja, az elképzelések kidolgozatlanok és aggodalomra adnak okot. Friss hírek itt!

Karácsony Gergely főpolgármester megerősítette, hogy egyelőre nincs szó a dízelek kitiltásáról, arra legkorábban az önkormányzati ciklus vége felé kerülhetne sor, vagyis 2025 előtt biztosan nem lesz dízeltiltás. Korábban Tarlós István is hasonló dátumot fogalmazott meg, erről akkor itt írtunk.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Annak, aki az elkövetkező években dízelautóval fog közlekedni, nem kell tehát attól tartania, hogy egyszer csak nem engedik be a fővárosba. A szmogrendelet azonban másnapra tartozik.

Szmogriadó esetén baj lehet a dízelekkel

Szomogriadó esetén a főváros vezetése korlátozhatja az autósforgalmat. Szmogvészhelyzet esetén pedig könnyen előfordulhat, hogy csak EURO5 vagy EURO6-os besorolású dízelek hajthatnak csak be Budapest területére. Ha ez előfordul, akkor a benzineseket is valahogy korlátozni fogják. Rómában például a rendszámok alapján teszik ezt. Egyik nap csak a páros, másik nap csak a páratlan számjeggyel kezdődő rendszámú autók közlekedhetnek.

Ha eltekintünk a szmogriadós napoktól továbbra is használhatók lesznek a dízelautók, aki pedig dízelt vásárolna kiváló áron vehet nagyon jó minőségű használt és új dízeleket az agglomerációban.

Mi a baj a dízelekkel?

A legnagyobb probléma a környezetszennyezés, amit okoznak. Tudták ezt a gyártók is, ezért éveken keresztül manipulálta a dízelautói károsanyag-kibocsátását a Volkswagen Csoport, de a dízelbotrány más gyártókat sem került el, a vásárlók pedig egyre inkább elfordulnak a technológiától

A 2015-ben kirobbant dízelbotrány megtette a hatását, a vevők egyre kevésbé fogadják el a gázolajos technológiát, nem csak az újautó, de a használtautó eladások is csökkennek Németországban, a használt autókat jellemzően Kelet-Európában adják el – írja a Handelsblattra hivatkozva a Portfolio.

A dízeles autók az értékükből gyorsabban veszítenek, a hároméves hasznát gázolajos autók az újkori áruknak már csak 52 százalékát érik, az értékvesztés magasabb, mint a benzineseknél.

A használt dízeles autók értékesítése is csökken Németországban, egy német autókereskedő szerint már csak azok keresik a gázolajos autókat, akik évente több mint 30 ezer kilométert autóznak. Friss hírek itt!

Akinek nincs dízelundora jól járhat

Aki tehát nem undorodik a dízeles autóktól jó áron vehet újat, vagy megkíméltet és még évekig biztosan használhatja Budapesten és környékén. És mi lesz utána?

Vélhetően sokan továbbadják majd a dízeleket még keletebbre, hiszen 2025-től már normális áron lehet majd elektromos autókat venni. A világ nagy autógyártói sorra jelentik be az átállás legfájdalmasabb lépéseit az elbocsájtásokat. Egy elektromos autóhoz ugyanis sokkal kevesebb alkatrész, és munkáskéz kell. A nagy cégek 3-4 évre terveznek előre, vagyis a nagy német márkák 2022 után valóban eláraszthatják a kontinenst környezetbarát, elektromos autókkal, ezekből bőven jut majd az agglomerációba is, talán fájdalommentesen lecserélhetőek lesznek a dízelek is.

Kiemelt kép: illusztráció, Fotók: BPK