A talajok tápanyagkészletei egy idő után kimerülnének, ha folyamatosan elmulasztanánk pótolni azokat. Megváltozott biológiai és kémiai tulajdonságuk következtében részben vagy teljes egészében alkalmatlanná válnának növénytermesztésre.

Csupán az intenzív műtrágyázással nem lehet hosszú távon jó eredményeket elérni. Szerves trágya használata segítségével viszont hatékonyan és egyszerűen lehet pótolni a tápanyagokat. Ezzel kapcsolatban egyetértés tapasztalható az agrár szakmán belül.

A szerves trágyák használatának fő előnyei

Jó minőségű szerves trágyákkal gazdagíthatjuk a talajéletet. Elősegíthetjük, hogy a talaj megőrizze azokat a biológiai és kémiai tulajdonságait, amelyek ideális közeget teremtenek a haszonnövények számára. Ezenfelül a szerves trágya arra is jó, hogy segítse a növényeket abban, hogy fel tudják venni a műtrágyák tápanyagait.

Többféle módon is juttathatunk szerves trágyát a talajba

A hagyományos út az, ha istállótrágyával dolgozunk. Az istállótrágya viszont kevesebb, mint húsz százalékos szárazanyag-tartalommal rendelkezik, ezzel szemben a modern pelletált szerves trágyák esetén ez az érték 80-90 százalék között alakul. Mindez azt jelenti, hogy ha pelletált szerves trágyát használunk, akkor abból nagyjából százszor kevesebbre van szükség, mint amennyi istállótrágyát kellene felhasználnunk.

Milyen paramétereket kell figyelni a pelletált szerves trágyák kiválasztásakor?

A gyártók feltüntetik, hogy a termékeikben milyen a szárazanyag-tartalom, valamint a szervesanyag-tartalom százalékos aránya. E tekintetben igen nagy eltérések lehetnek. Egyes készítményekben csak 40 százalék a szárazanyag- és 50 százalék a szervesanyag-tartalom, a magasabb színvonalat képviselő termékek esetében viszont akár 90, illetve 80 százalék is lehet ez az értékpár.

A gyártók rendszerint a tápanyag összetételére is kitérnek, azaz hogy milyen arányban van bennük nitrogén, foszfor és kálium. Pelletált szerves trágya esetén ezen mikroelemek tartalma általában kettő és négy százalék között változik.

A hőkezelés hőmérséklete is kiemelkedő fontossággal bír

A pelletált szerves trágyákat hőkezelik, ám egyáltalán nem mindegy, hogy a fermentáció milyen hőmérsékleten zajlik. Ideális esetben 70 Celsius-fok környékén megy végbe ez a folyamat, ami azért optimális, mert így a hasznos baktériumok még nem pusztulnak el, a kórokozó gombák viszont igen.

Némely szerves trágyákat viszont 90 vagy akár 130 fokon kezelnek. Ezzel az a gond, hogy így már steril lesz az anyag, hiszen elpusztulnak a hasznos mikroorganizmusok is. Márpedig nekik kulcsfontosságú a szerepük a talajban található tápanyagok oldhatóvá tétele és mobilizálása, a szerves anyagok lebontása kapcsán. Ezenfelül oldhatóvá kell tenniük a foszfort, meg kell kötniük a nitrogént, és a gyökérzet védelmében is szerepet játszanak.

Fontos tehát, hogy ne a lehető legolcsóbb, hanem a legjobb ár-érték arányt képviselő szerves trágyákat szerezzük be a lehető legjobb hatás elérése érdekében!


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a gazdadiszkont.hu oldalt működtető cég.