A hirtelen jött nagy meleg miatt valóságos darázsinváziót kell átélniük a Budapesten és környékén élőknek. Sokan észrevették, hogy idén jóval több a darázs, mint korábban, gyakran még a belvárosi éttermek teraszáról is el kell zavarni a fekete-sárga csíkos, mérgező fullánkokkal felfegyverkezett rovarokat. Mit tehetünk ellenük? Mennyibe kerül az irtásuk és mennyire veszélyesek ezek az állatok? Itt a válasz!

Darázsinvázió

Mindenki a saját bőrén tapasztalhatja, hogy valóságos darázsinvázió lepte el Magyarországot, különösen a főváros agglomerációját. Az okok pedig egyértelműen a hirtelen jött nagy meleggel magyarázhatók. A szakértők szerint idén mintegy 3 héttel hamarabb jött a nagy meleg, az erős és tartós kánikula, a természet pedig váratlanul beindult. Előrébb kellett hozni az aratásokat, a betakarításokat, és a barackosokban is kényszeredett szüretre volt szükség. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Ideális az idő a darazsak számára

„Mindezek a feltételek, illetve az időjárás összességében nagyon kedveznek a darazsaknak. A tartós, nagy meleg, időszakos csapadékkal és rovarokban, valamint gyümölcsökben gazdag élelem forrással, igazi kánaán a rovarok és szaporodásuk számára” – írta meg az Agrárszektor. A helyzet pedig nem jó, ha ugyanis már július végén, augusztus elején ennyi darázs van, akkor augusztus végére a hozzáértők szerint kritikus lesz a darázshelyzet Magyarországon. „Könnyezve, egyik kedvenc dalommal a fülemben elmentem örökre” – belehalt a darázscsípésbe a magyar rockzenész, Ribarics Tamás 13 napig volt kómában

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Mennyire veszélyesek a darazsak?

Nagyon veszélyesek, mert a darazsak, ellentétben a méhekkel, többször is képesek csípni, mivel a fullánkjuk nem szakad bele az áldozatukba. Így több méreganyagot is képesek a csípések során bejuttatni. Márpedig a darazsak csípése mérgező hatású.A darázs mérge különböző vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek gyulladást, fájdalmat és duzzanatot okoznak. A méregben lévő komponensek, mint például a hisztamin és a melittin, okozzák a helyi reakciókat. És azok, akik allergiások a darázsméregre, azoknál súlyos allergiás reakció, az úgynevezett anafilaxia alakulhat ki. Az anafilaxia pedig életveszélyes állapot, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. Ennek elmaradása pedig halált vonhat maga után. Darázscsípés miatt fuldokolni kezdett a biciklis, a rendőrök vitték orvoshoz, közben egy férfi elütött egy 13 éves bringás fiút de segítségnyújtás helyett inkább elhajtott

Fulladást okozhat

Nem kell azonban ilyen fokú allergia sem ahhoz, hogy életveszély alakuljon ki. Hiszen bár ritkábban, de a súlyos helyi reakciók is okozhatnak komplikációkat, különösen, ha a csípés az arc vagy a nyak környékén történik, ahol a duzzanat légzési problémákat okozhat, aminek fulladás lehet a vége. Ezen felül különösen veszélyes, hogyha az embert rengeteg darázs támadja meg, akik ráadásul többször is képesek csípni. Ilyen esetben önmagában annyi darázsméreg kerülhet a szervezetbe, ami már halálos dózissá válik. „Ha a gyerekeim azt látják, hogy szomorú vagyok, akkor ők is szomorúak” – három kisfiúval maradt özvegy Edina a végzetes szigethalmi darázscsípés után

Költséges irtás

A darázsirtás költsége általában több tényezőtől függ, és az árak jelentősen változhatnak ennek fényében. Árbefolyásoló tényező lehet a fészek elhelyezkedése, ugyanis ha a darázsfészek nehezen megközelíthető helyen van, például magasban vagy falon belül, akkor könnyen megugorhatnak a költségek – írja a Pénzcentrum.

Sok ezer darázs

Az is drágít, hogyha valakinek sürgős irtásra van szüksége kialakult veszélyhelyzet miatt, ilyenkor sürgősségi kiszállásért felárat számíthatnak fel. Ugyancsak drágítja az irtást a fészek mérete, és a darazsak száma. Nagyobb fészkek, ahol több ezer darázs is lehet, nagyobb mennyiségű irtószert és hosszabb munkát igényelnek, ami növeli a költségeket. Ugyancsak drágább lódarazsat irtani, mint sima darazsakat, úgyhogy a megrendelőnek ezzel is számolnia kell.

Nagy a verseny

“Budapesten és környékén elég nagy a verseny a szakmában, ezért az árakhoz csak óvatosan lehet hozzányúlni. Pedig az irtószerek többsége euróban számolódik el, illetve a benzin is elég drága lett, úgyhogy észnél kell lenni az irtások megszervezésénél”- mondta a portálnak egy irtással foglalkozó magánvállalkozó, aki szerint a kisebb irtások azért 10-15 ezer forint környékén még most is kijönnek, miközben átlagosan 25-40 ezer forintnál többet azért ritkán kér el többet.

Gyülekezés az épület falán

Önmagában a darazsak jelenléte nem feltétlen utal arra, hogy a környezetünkben darázsfészek vagy fészkek vannak – mondta a szakértő. A darazsak ugyanis hatalmas távolságokat repülnek be élelem és folyadék szerzés céljából, ám ezeket a több kilométeres távokat nem egyben repülik le, hanem kedvező helyeken megállnak, pihennek, hűsölnek. Ezért figyelhető meg akár csoportos gyülekezés az épület falán, eresz alatti részeken, gerenda végeken.

Célirányosan repülnek

A darázsfészket nem kell felkutatni, mert az akár veszélyes is lehet. Viszont megbizonyosodni arról, hogy a környezetünkben van a darázsfészek könnyen meg lehet, mivel a darazsak a fészek közelében már egyenesen és célirányosan repülnek és ha ezt a mozgást meg tudjuk figyelni, akkor le lehet követni szemmel, hogy hova szállnak le. Esetleg ha magát a fészket nem is látni, akkor a darázs lehet, hogy egy lyukon, résen, hézagon keresztül az épületen át bemászik. Ott feltételezhető, hogy fészek van. Ezt a rést nem szabad elzárni, mivel a szakemberek ezeket az úgynevezett röplyukakat használják az irtószerek bejuttatására. A hagyományos lakossági készítmények alkalmasak lehetnek nyílt, tehát ltáható, kisebb fészkek irtására, de a rejtett fészkeket már nem lehet megoldani velük, ezekben az esetekben mindenképpen szakembert kell hívni. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: Irtószerrel lefújt lódarazsak – Fotó: BudaPestkörnyéke.hu