Hidasnémeti közelében, a Hernád folyóból fogták ki a világrekorder farkas tetemét. Az állat Svájcból indult el egy jeladóval felszerelve és a Kárpátok irányába tartott, amikor Borsodban tragikus véget ért az élete. A vadász, aki lelőtte, akár három év börtönbüntetést is kaphat.
Tragikus vég
A BudaPestkörnyéke.hu szerdán este adott hírt arról, hogy tragikus véget ért a világrekorder farkas élete. A boon.hu értesülései szerint egy vadász kilőhette az M237-es számú, svájci jeladós állatot Hidasnémeti környékén. A szerencsétlenül járt farkas valószínűleg egészen a kárpáti farkaspopulációig elment volna, ugyanis abba az irányba tartott. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
A nyomkövető segített a kutatásban
A borsodi hírportál beszámolója szerint a természetvédelmi szakemberek azzal szembesültek a napokban, hogy az állat a jeladó adatai alapján „nagy sebességgel, közúton közlekedik”, ezért keresni kezdték. A helyadatok alapján, végül Hidasnémeti közelében, a Hernád folyóból fogták ki.
Büntetőeljárás indult
Csütörtökön az ORFK arról tájékoztatott, hogy természetkárosítás bűntett miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat büntetőeljárást, melynek részleteiről az eljárás jelenlegi szakaszában nem áll módjukban tájékoztatást adni.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Börtön járhat érte
Az Agrárminisztérium sajtóosztálya korábban azt írta, hogy minden szürke farkas lelövése három év börtönbüntetést vonhat maga után, így a jeladósé is. „A szürke farkas (Canis lupus) Magyarországon őshonos nagyragadozó, fokozottan védett és kiemelt közösségi jelentőségű faj. A farkas egyedeinek engedély nélküli elejtése – beleértve a lelövést vagy más módon történő elpusztítást –, károsítása, zavarása bűncselekmény, amely három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő” – írták.
Nyomon követték az útját
Az M237 jelölésű farkas egy fiatal, 2021-ben született ivarérett hím példány, amit Svájc déli hegyei közt egy éve jelölt meg jeladóval a svájci farkasok védelmével is foglalkozó Gruppe Wolf Schweiz nevű szervezet, így a vándorló nagyragadozó útvonalát nyomon tudták követni. Mozgásának elemzését a svájci szervezet végezte.
Kipihente az agglomeráció nyüzsgését
A BudaPestkörnyéke.hu írt arról a közelmúltban, hogy az M237 jelű svájci farkas március 19-én hagyta el a Dunántúlt, március 20-án nappal már a Naszály túloldalán, a Lósi-patak völgyében lévő Farkas-bérci forrás környékén pihente ki a budapesti agglomeráció nyüzsgését és érte el Nógrádot – jelentette a Bükki Nemzeti Park, ahol végre képet is tudtak készíteni a nyugati életszínvonalnak hátat fordító állatról.
Kecsketetemekből evett
A nemzeti park beszámolója szerint a farkas a két Duna-ág átúszása után egy állattartó telep szélére kidobott, már oszlásnak indult kecsketetemekből evett.
Nem sokat pihent
Március 20-án, egy éjjel alatt a Kelet-cserháti Tájvédelmi Körzet központi tömbjéig jutott, valószínűleg sehol sem állt meg útközben. A Tepke-hegy erdeiben töltött rövid pihenő után északnyugatnak vette az irányt, és a Zagyva völgyén kereste az átjárót.
Hivatalos rekord
A farkas rekordja immáron hivatalosan is dokumentált: ez a farkas tette meg a legnagyobb távolságot Európában. Az ittigeni székhelyű, a vadvilággal foglalkozó KORA alapítvány információi szerint az M237-es a megtett 1927 kilométerével új csúcsot állított fel, és az útja még folytatódik – írta korábban a közösségi oldalán a farkasvédelem mellett elkötelezett természetvédelmi csoport, a Gruppe Wolf Schweiz. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Kiemelt kép: a rekorder farkas. Fotó: Nógrádi Tájegység (BNPI)