Ahogy azt elsőként megírtuk, jelentős térvesztést szenvedett el a Fidesz Budapest környékén, különösen a dél-budai agglomerációban. A főváros térségének legnagyobb városa Érd, az ellenzéki polgármestere, Csőzik László jelentős többséggel nyert. Most egy interjúban arról beszélt, hogy az ellenzéki pártok inkább tehertételt jelentenek, mint segítséget. A sikeres településvezetéshez lényegében nincs szükség pártokra, inkább lokálpatrióta alapon kell működni és akkor valóban sikeres lesz egy polgármester.

Működő recept

Az idei önkormányzati választásokon Érden Csőzik László 61 százalékot ért el, a 18 fős testületben 13 képviselője lesz, tehát kényelmes többséggel vezetheti a várost. Csőzik felmérte, hogy a széttöredezett ellenzékkel nem érdemes bajlódni ezért gründolt magának egy szervezetet, ahol összegyűjtötte a szövetségeseit, ez lett a Szövetség Érdért. A recept működött. Kiütéses győzelmet aratott a fideszes induló, Kardosné Gyúrkó Katalinnal szemben, aki Csőzik szavazatainak csak a felét tudta hozni. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Fordult a kocka

Érd sikeres polgármestere a minap interjút adott a Magyar Narancsnak. Ebben elmondta, ha elindulunk az M1-estől Biatorbágynál, és végigmegyünk a Dél-Buda környéki karéjon egészen Szigetszentmiklósig, Szigethalomig, ez a terület szinte teljes egészében ellenzékivé vált. „Korábban is jelentős volt az ellenzékiek támogatása erre, de most még a maradék kormánypárti helyeken is fordult a kocka. Mondhatjuk, hogy a gyűrűagglomeráció annál is egyértelműbben ellenzéki, ahogyan maga Budapest az. Szociológiai értelemben bizonyára a kiköltözők által hozott politikai elköteleződések is fontosak lehetnek, de talán ennél is meghatározóbb, hogy ezen a környéken vannak komoly politikai teljesítmények. A nagyobb városok ellenzéki polgármesterei szinte mind újráztak: Budaörs, Szentendre, Vác, Szigetszentmiklós, és persze Érd is. És ehhez jöttek új települések, Törökbálinton is váltás történt, a fideszes polgármester távozik.”

Új formáció

Az érdi polgármester szerint az ellenzéknek új formációt kellett felvennie, ugyanis az ellenzéki pártoktól elfordultak a választók. Mint mondta, az ellenzéki pártokkal fontos volt jó előre tisztázni, hogy az érdi polgármesternek Érd az első, és akár a Momentum, a DK, az LMP csak a második lehet. Ezt mindenki elfogadta, támogatta a frakciónkban. „Én már két éve jeleztem, eljött az idő, hogy helyben ne pártokkal menjünk tovább, hanem a kialakult városvezetésre alapozva civil irányba építkezzünk. Akkor is, ha az egyes tagok a pártokból jöttek, építsünk fel magunknak egy civil, regionális fókuszú formációt, és ezen belül maradjunk együtt – ez ugyanis a legfontosabb, amit el kell érnünk. A korábbi pártsorminta elengedéséhez ugyanakkor kétségtelenül az a hullám adta meg a végső lökést, amit Magyar Péter és a Tisza Párt keltett.”

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Sikerkulcs

“A sikernek az is fontos kulcsa volt, hogy polgármesterként egy olyan attitűddel dolgozom, hogy folyton itt vagyok, el lehet érni, egy vagyok az érdiek közül, látható és megszólítható vagyok, szót értek mindenkivel a civilektől a székely hagyományőrzőkön keresztül a vallási közösségekig. Ez a hozzáállás valódi áttörést ért el a közösségi oldalainkon” – mesélte a lapnak Csőzik László.

Centralista fókusz

Csőzik szerint egyfajta centrista fókusz az, amivel ők nézik Érden a dolgokat, erős lokálpatrióta közösségépítő profiljuk van. “Ehhez pedig 2024-ben jobban illett az a helyi egyesületi forma, amely a Szövetség Érdértben öltött testet. Ráadásul ennek a közösségépítésnek Érden rendkívül nagy jelentősége van, hiszen ez egy olyan város volt régóta, amely átjáróházként működött, ingázó város volt. Nem alakult ki felismerhető arcéle, közösségi atmoszférája, mi pedig ennek a létrehozásán kezdtünk el dolgozni. Ez persze rengeteg munkát igényelt, az elmúlt öt évbe majdnem belegebedtem, a szabadidőmet, az idegrendszeremet is ennek rendeltem alá, és ha most azt nézem, hogy az embe¬rek 61 százaléka ránk szavazott, látszik, hogy a befektetett munka megtérült.”

Tehertétel lett az ellenzéki pártokból

Csőzik László azt is elmondta, hogy az ellenzéki pártok már inkább tehertételnek tűntek. “A DK egyértelműen ballasztnak bizonyult, és amikor az idei kampányra készültünk, komolyan nem tudtunk olyan pártpolitikust mondani, akinek pozitív hatású lett volna a felbukkanása bármelyik helyi kampányrendezvényen” – tette hozzá Érd polgármestere, majd így folytatta:

Totális háború

“Nagy kérdés, hogy mit kezd velünk ebben a ciklusban az Orbán-rendszer. Ha én a Fidesz helyében lennék, nyilván megpróbálnám valahogy elejét venni, hogy a nem fideszes polgármesterek lepaktáljanak esetleg a Tisza Párttal. Két lehetőség van, az egyik, hogy megkísérelnek éket verni közénk, de akkor valamiképp meg kell keresniük ezeket az önkormányzatokat, hacsak nem a régi módszerhez térnek inkább vissza, és totális háborút indítanak ellenünk meg a Tisza Párt ellen is” – mondja Csőzik.

Kivéreztetés nem működik

Az érdi polgármester szerint a kivéreztetés mint stratégia az önkormányzatokkal szemben általában nem szokott a választók szemében szimpatikus üzenetként megjelenni. “Az emberek meglepő módon átlátnak ezen a taktikán, megértik, hogy mire megy ki a játék, nem dőlnek be neki. De ennek az a feltétele, hogy az adott önkormányzatok mutassanak rá pontosan, hogy mit vesznek el a településük lakóitól, és ne csak siránkozzanak emiatt, hanem tegyenek bele az ellenállásba komolyan vehető energiát. Én is annyit szajkóztam, hogy mit vettek el Érdtől, hogy az emberek végül szinte szó szerint megtanulták és visszamondták. Elvették a bónusz működési támogatást 700 millió forint értékben, a gépjárműadó einstandja évi félmilliárd, a helyi iparűzési adóbevételt megfelezték, végül több száz millió forint szolidaritási adó fizetésére köteleztek minket” – mondta Csőzik László.

Visszafelé elsülő fegyver

Az efféle retorika másik oldala, hogy azt szajkózzák, pénzt csak a kormánypártiak tudnak szerezni. Ezt egyébként még Vitézy is elsütötte a főpolgármesteri kampányában, de Lázár János is rendszeresen arról beszél, hogy csak a fideszes települések kapnak pénzt. Csőzik szerint ez visszafelé elsülő fegyver is tud lenni. “Hozzánk még 2018-ban elhozta Kósa Lajost a körzet parlamenti képviselője, Aradszki András. Kósa akkor beígért Érdnek 60 milliárd forint támogatást – ennyiből a város összes utcáját le lehetett volna aszfaltozni. Aztán persze egy fillér sem jött ebből, ezt ugyanakkor onnantól folyton a fejükre lehetett olvasni. Szóval ígérgetni sem olyan kifizetődő mindig” – szögezi le Csőzik László. Ide kapcsolódik: Lázár János legnagyobb bánatára a választók nem elég hülyék – Nem minden településen vették be, hogy csak a fideszes polgármesterek kapnak pénzt

Kritikus tömeg

Az érdi polgármester szerint felértékelődik a nem fideszes polgármesterek, települések státusza. “Ha jól számolom, október 1-jétől három és fél millió ember fog Magyarországon ellenzéki vezetésű településeken élni. Ez már egy akkora tömeg, amivel mind a hatalomnak, mind a hatalommal szemben építkezni igyekvő erőnek számolnia kell.” A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Ez is érdekelni fog: Íme a hét nagy nyertes polgármester Budapest környékén – Mit tudnak, hogy megint taroltak és újraválasztották őket? Kiderítettük a titkukat

A hét újraválasztott agglomerációs nagyvárosi polgármester, balról jobbra: Nagy János (Szigetszentmiklós), Matkovich Ilona (Vác), Wittinghoff Tamás (Budaörs), Csőzik László (Érd), Dióssi Csaba (Dunakeszi), Fülöp Zsolt (Szentendre), Gémesi György (Gödöllő) – A kép illusztráció, Adobe IA mesterséges intelligencia felhasználásával készült.

Kiemelt kép: Csőzik László, érd polgármestere – Forrás: Facebook/Csőzik László