Az első és mindmáig egyetlen magyar űrhajós, Farkas Bertalan metróval közlekedik. Egy olvasónk kapta lencsevégre ahogy türelmesen ücsörög a szerelvényben a Keletinél.
Farkas Bertalan idén augusztusban lett 70 éves. A legendás űrrepülésre 1980. május 26-án került sor, magyar idő szerint este fél kilenckor indult a rakétája és egy hét múlva, június 3-án tért vissza a Földre.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
„Először látni Magyarországot a világűrből, látni a napfelkeltét és a naplementét. Azután a kozmikus éjszaka csillagképei, a hegyláncok Dél-Amerikában, Afrika sivatagjainak szépsége és a vörös homokfelhők India fölött.” – mondta hazaérkezése után egy interjúban Farkas Bertalan.
A metrón ücsörgő történelmi hősnek rengeteg elismerése van. Az mellett, hogy űrhajós, űrkutató és profi vadászpilóta a Szovjetunió és a Magyar Népköztársaság Hőse, Ukrajna Aranycsillagának birtokosa, az Űrhajósok Nemzetközi Szövetségének alapító tagja, az MTA Interkozmosz Tanács kutatócsoportjának munkatársa, a Space for Earth Alapítvány alapító tagja, Prima Primissima díjas és még Gyulaháza díszpolgára is. Ezek után tulajdonképpen tényleg büszkén ücsöröghet a metrón.
Farkas Bertalan leghíresebb kísérleti programja az űrutazás során az Interferon volt, de a Dóza kísérletben részt vevő, a KFKI által gyártott Pille sugárdózismérő is rendkívül sok eredményt hozott a későbbi kutatások számára Magyarországnak.
A metrózó űrhajós tevékenységével nemzetközi elismerést vívott ki Magyarországnak, és mind a mai napig részt vesz az űrkutatás népszerűsítésében.
Úgy tudjuk jövőre, az első magyar ürrepülés negyvenedik évfordulójára több ünnepi programmal is készülnek, lehet, hogy oda is metróval megy majd a magyar űrhajós.
Kiemelt kép: Farkas Bertalan a metrón – Forrás: olvasói kép