Még egy hétig adhatják be középfokú jelentkezésüket a diákok, akik számára egyértelműen jó választás lehet a megújult szakképzés – hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

Fontos döntések

Schanda Tamás kiemelte: a nyolcadikos diákoknak és családjaiknak fontos döntést kell meghozniuk a következő napokban. Rámutatott: a kormány célja, hogy a fiatalok a jövő nyertesei legyenek, ehhez pedig egyértelműen jó választás lehet a megújult szakképzés. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!

Gazdasági-újraindítási terv

A gazdaság-újraindítási akcióterv 172 milliárd forinttal támogatja a rendszer egyetemi továbbtanulást megkönnyítő tartalom- és eszközfejlesztését – jelezte a parlamenti államtitkár.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

FRISS! Megkezdi a főváros a pesti alsó rakpart gyalogosbaráttá alakítását

Sokan nem tudják, mivel szeretnének foglalkozni

Megjegyezte: sokan még nem tudják ennyi idős korukban, felnőttként mivel is szeretnének foglalkozni, ezért a szakképzési rendszert úgy alakították ki, hogy a diákoknak először csak ágazatot kelljen választaniuk. Így egy alapozó képzés után, már bővebb ismeretek birtokában, sokkal átgondoltabban dönthetnek egy konkrét szakma mellett. Az ötéves, érettségit is adó technikumokban két, a hároméves szakképzőkben egy év után történik a szakmaválasztás – fejtette ki Schanda Tamás.

Megújult rendszer

Aláhúzta: a megújult rendszer azok számára is egy rendkívül előnyös lehetőséget kínál, akik már nyolcadikos korukban tudják, hogy az érettségi után mit szeretnének tanulni. Az okleveles technikusképzésben a diákok a technikum és egy felsőoktatási intézmény által közösen kidolgozott, emelt szintű szakmai program alapján végzik el a középiskolát. Ezután automatikusan folytathatják a tanulmányaikat az adott felsőoktatási intézményben, ahol ráadásul rövidebb idő alatt végezhetnek, mint a gimnáziumból érkezett társaik. A szakirányú továbbtanulás esetén előnyt jelent a felvételin az is, ha valaki a mérnökképzés előszobájának tekinthető technikumból érkezik – ismertette.

Ez is érdekelhet: 20 éves férfi a koronavírus járvány egyik legfiatalabb áldozata, meghalt egy 28 éves nő is az elmúlt napon

Érettségi nélkül?

Schanda Tamás kitért arra is: azok számára, akik a lehető leghamarabb – akár érettségi nélkül is – szeretnének munkába állni, a szakképző iskola a lehető legjobb választás, hiszen három év alatt minden szükséges ismeretet megszerezhetnek ezekben az intézményekben.

Szakképzési rendszer

Kiemelte: a megújult szakképzési rendszerben – ettől a tanévtől kezdve, felmenő rendszerben – ösztöndíjat és munkabért is kapnak a diákok. Az oktatók bére is emelkedett: tavaly nyártól kezdve átlagosan mintegy 30 százalékkal.

Egyetemek fejlesztésére szánt pénz

A gazdaság-újraindítási akciótervben az egyetemek fejlesztésére szánt több mint 1500 milliárd forint mintegy tizede a felsőoktatás és a technikumi rendszer közötti átmenet erősítésében hasznosul – sorolta Schanda Tamás. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!

Kiemelt kép: Illusztráció, Freepik