Április elején írtunk arról, hogy Vitályos Eszter, a Dunakanyar országgyűlési képviselője, frissen kinevezett kormányszóvivő lakossági fórumot hívott össze Szentendrén Győrfi Pállal, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatójával együtt. Győrfi Pál a jelenlévőknek azt mondta, az Országos Mentőszolgálat statisztikája ugyan nem indokolja a térségben az alapellátási ügyeleti pontok bővítését, de elismerik a dunakanyari térség sajátosságait, köztük azt, hogy a 11-es út gyakran bedugul, ezért nem lehet rajta közlekedni.
Nyáron túlzsúfolt a térség
Ez indokolná egy úgymond „másodvonalú ügyeleti pont, telephely” újranyitását Tahitótfalun a nyári időszakra. Tahitótfalu és a környező települések – Visegrád, Dunabogdány, Kisoroszi, Szigetmonostor, Pócsmegyer, Surány, Leányfalu – lakossága 20 580 fő, ám nyáron a nyaralókkal, turistákkal az itt lakók száma elérheti a 35-50 ezer embert is. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 254 ezernél is többen követnek minket.
Részleteket nem közöltek
A jelenlevők hiába firtatták az új ügyeleti ponttal kapcsolatos részleteket, választ semmire sem kaptak. Vitályos Eszter a lakossági fórumon azt ígérte, májustól feláll az új ügyeleti pont. De ez mai napig nem történt meg, sőt semmi jele sincs annak, hogy bármikor újra elindulna az orvosi szolgáltatás.
Győrfi Pál hallgat
A Népszava az Országos Mentőszolgálathoz fordult, arról érdeklődött, hogy a tahitótfalui ügyeleti pont visszaállítása hol tart? De kérdéseikre napok óta nem érkezett válasz.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Jobb vagy rosszabb az ellátás?
A hét elején Szentendrén „Mi lesz veled Pest megyei ügyelet?” címmel tartottak fórumot, a rendezvényen Leidinger István Pomáz polgármestere nem vitatta, hogy azokon a településeken, ahol eddig sem volt orvos, az új központosított ügyeleti rendszerrel jobbá válhatott az ellátás. A nagyobb településeken viszont már azt mondták, hogy „Jesszus, baj van!”
A Dunakanyar nem járt jól
„A Dunakanyarban pedig nem először, durva államosítás történt, és az itt élőknek most egy rosszabb ellátással kell beérniük” – mondta Pomáz polgármestere. Szerinte az orvosi ügyelet megszervezésének városi feladatnak kellene maradnia.
Mit mutatnak a számok?
„A szentendrei járásban a korábbi három – a pomázi, a szentendrei és a tahitótfalui – ügyelethez körülbelül 104 ezer ember tartozott, és havonta együtt 1200 esetet láttak el. Amikor áprilisban Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár az átszervezés utáni első hónap, február adatait elküldte, a számokkal máris baj volt. Az ő adataik szerint ugyanis a járás egyetlen megmaradt ügyeleti pontját Szentendrén egy hónap alatt mindössze 411-en keresték fel. Hogy 600 ember eltűnt a rendszerből. Hogy velük mi lett, az nem derült ki az állami adatokból” – mondta Leidinger István.
Inkább Budapestre mennek a betegek
Pomáz polgármestere szerint egy részük megjelenthetett az amúgy is túlzsúfolt főváros sürgősségi osztályokon, biztosan voltak olyanok is, akik meghaltak, vagy megvárták a soron következő háziorvosi rendelést. Azt nem tudja, hogy a várakozással romlott-e az érintettek állapota.
Nagy volt a felháborodás
Nagy felháborodást váltott ki a Dunakanyarban a februárban bevezetett háziorvosi ügyeleti rendszer átalakítása. A térségben több ügyeleti pontot, például a tahitótalusit és a pomázit, megszüntetettek. A tahitótfalusi orvosi ügyelet civil támogatói több mint négyezer aláírást gyűjtöttek össze, a pomáziak további ezret a saját településükön való ellátás visszaállításáért. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 254 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: