Megjelent a lista a kórházaktól elvárt oltóhelyek számáról, mindez megyékre, illetve intézetekre tételesen lebontva.

Oltásit terv

Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő tegnap hozott nyilvánosságra egy levelet, amiben az Országos Kórházi Főigazgatóság számol be az oltás tervezett menetéről. Ebben azt írják, hogy 131 szakrendelőt és 5004 háziorvosi rendelőt vonnak be több lépcsőben a rendelkezésre álló oltóanyag függvényében. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Az oltóhelyek listája

A szakértő pedig ma közzétette a folytatást is a közösségi oldalán, melyen jól látható, az oltóhelyek listája, megyére, illetve intézetre lebontva.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Pest megyei oltópontok

Erre utalnak a betűjelek

A dokumentumban szereplő „T” és „Ü” oltóhelyek az oltás két szakaszára utalnak. Az „Ü” az ütemezett, a „T” pedig a tömeges oltási szakaszt jelöli: utóbbira csak akkor kerülhet sor, ha legalább egymillió ember számára elegendő oltóanyag áll rendelkezésre. A táblázatból kiderül, hogy az előbbiből összesen 1530, utóbbiból pedig 612 lesz országszerte.

FRISS! Áttörés jöhet vakcina fronton: érkezik az egydózisú Covid-oltás

Az Ü szakasz

Ü szakasz: 102 kórházban 6–6 oltóhelyet kell kialakítani, ahol a megfelelő adminisztráció mellett óránként 12–15 embert tudnak beoltani. Nettó tízórás munkavégzéssel számolva így 73 440 ember kaphatná meg naponta a védőoltást. A 131 kijelölt szakrendelőben átlagosan 2–2 oltóhelyet állítanak majd fel, amelyekben naponta 31 440 ember beoltására kerülhet sor. Ehhez jön még az 5004 felnőtt és vegyes háziorvosi praxisban beoltott további 100 080 ember (naponta 20 fő háziorvosonként), így összesen körülbelül „204 960 ember oltása biztosítható napi szinten”.

A T szakasz

T szakasz: átlagosan 15–15 oltócsoport dolgozik majd a kijelölt kórházakban, a szakrendelőkben 5–5, az orvosi rendelőkben pedig 50-50 főre emelnék a beoltottak napi számát. Így – „maximális áteresztő képesség mellett” – összesen nagyjából „512 400 ember oltása biztosítható napi szinten”, egy jól koordinált hétvégén pedig akár 1 024 800 ember is megkaphatja a koronavírus elleni vakcinát.

A vakcina mennyisége fontos

A nyilvánosságra került levél szerint az Ü vagy a T szakasz előírásai szerint annak függvényében oltanak majd, hogy aktuálisan mennyi vakcina van az országban. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Az oltási sorrend

444  meg tudta nézni a mellékletekkel együtt azt a 80 oldalas oltási tervet, amelyből kiderül, mennyien vannak az egyes oltási  csoportokban. Így például a betegségük alapján fokozott kockázatnak kitett, hatodik csoportba sorolt 18-59 évesek csaknem félmillióan vannak, viszont azt továbbra sem lehet tudni, pontosan mik ezek a betegségek.

A sorrend a következő:

  1. Egészségügyi és egészségügyben dolgozók (172 600 fő)
  2. Szociális ellátásban dolgozók és szociális ellátásban részesülő személyek (146 483 fő)
  3. A COVID-19 fertőzés szempontjából kockázati csoportba tartozó 60 évesnél idősebbek. A 60 éven felüli krónikus betegség(ek)ben szenvedők. A 90. életévét betöltöttekkel kezdődik az oltás, majd lefelé következnek az életkori kategóriák, majd a 60-65 év közötti, krónikus betegségi körbe nem tartozók következnek (1 756 528 fő)
  4. A rend- és honvédelmi szervek azon dolgozói, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal, a védekezésben résztvevők, az Operatív Törzs, a diplomáciai testületek, az állami vezetők, valamint a nemzetközi kötelezettségeket teljesítők. (Rendvédelmi szervek: 83 000 fő, honvédelmi szervek: 25 155 fő, a védekezésben résztvevő nem egészségügyi vagy egészségügyben dolgozók (pl. az Operatív Törzs, a diplomáciai testületek, az állami vezetők, valamint a nemzetközi kötelezettségeket teljesítők): kb. 1000 fő)
  5. A közigazgatási szervek azon tisztviselői, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek az ügyfelekkel (277 200 fő)
  6. 18-59 évesek, akiknél fennállnak a fokozott kockázatot jelentő alap/társbetegségek (470 928 fő)
  7. Kritikus infrastruktúrában dolgozók (405 érintett üzem, 31 000 fő)
  8. Valamennyi 18-59 éves, akik a fenti csoportokba nem tartoznak (4 380 000 fő)

Az első két csoport oltása már majdnem véget ért

Az első két csoport oltása nagyrészt már befejeződött, péntek reggelig összesen 264 ezer ember jutott vakcinához.

Kiemelt kép: Illusztráció, MTI/Balázs Attila