Nyílt levelet intézett Vidnyánszky Attila Cserhalmi Györgyhöz. A Nemzeti Színház igazgatója az Origón tette közzé írását, melyet a Cserhalmi-könyvről született Index-beszámoló hatására írt meg (Csáki Judit Cserhalmi – Nem lehet mindennap meghalni című életrajzi kötetéről van szó). Vidnyánszky azt állítja, hogy magát a könyvet nem olvasta, hanem a cikkben található állításokra kíván reagálni.

Rosszindulat

A levélben Vidnyánszky azt állítja, hogy Cserhalmi az elmúlt időszakban többször nyilatkozott róla rosszindulatúan „és tényszerűen, tendenciózusan hamisan”, illetve olyan mondatokat tulajdonít neki, amelyek a valóságban el sem hangzottak.
A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Cserhalmi nem mond igazat? 

Vidnyánszky szerint Cserhalmi nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy a Nemzeti igazgatója az egyik évadzárón ordítva árulózta azokat, akik elhagyták a társulatát. Vidnyánszky szerint az sem igaz, hogy egyszer azt mondta volna Cserhalminak, hogy „az a legszarabb az igazgatásban, hogy meg kell tanulni hazudni”.

Elmentek egymás mellett

Szóba kerül a levélben a tavaly súlyos balesetet szenvedett Szász Júlia is: “Felidézed továbbá velem kapcsolatban, hogy a Nemzeti Színházban bekövetkezett baleset után amikor Szász Juli visszajött a színházba. Ő meg végignézett rajta, és azt mondta, te azokhoz tartozol, menjél hozzájuk. És mutatott kifelé.« Könnyebb lenne fenntartani ezt a narratívát, ha nem lennének tanúim a történtekre. A valóságban ez történt: köszöntem Julinak, de meg sem álltam, és egy szót sem szóltam, vagyis az általad előadott történet fikció. Mindössze annyit konstatáltam, hogy ezúttal ő is köszönt nekem, mert korábban, amikor az ügyvédjével érkezett tárgyalni hozzám, ez nem így volt.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Kapott Mácsai Pál is

Kap egy oldalvágást Mácsai Pál is: „Szórakoztató őt látni melletted ebben az erkölcsi pozícióban azután, hogy – kivételes demokratikus hajlamának köszönhetően – két évvel az igazgatói mandátuma lejárta előtt kinevezte a saját utódját” – írja Vidnyánszky, aki aztán így fejezi be levelét: Ahogyan már SMS-ekben is kifejtettem neked korábban, őszintén sajnállak, borzasztó lehet ilyen léleknyomorító igazodási kényszerek mentén leélni egy egész életet. 

Gerinchajlító szellemiség

Hol van már a szakmát évtizedekig uraló elitről, az írástudók árulásáról, a magyar kritikusokról, a Nemzeti meghurcolásáról, a rendszerváltásról, a régi SZFE gerincet meghajlító szellemiségéről szenvedélyesen beszélő Cserhalmi Gyuri? Ezt sajnálom a legjobban.

Ordítás

Vidnyánszky a levélben Cserhalmi azon visszaemlékezéséről ír, amely szerint egy évadzárón a Nemzeti igazgatója „ordítva bizonygatta, hogy márpedig akármit mondanak, ez a színház a legjobb Magyarországon, sőt a nemzetközi élvonalban van. És azok, akik elhagytak minket, azok árulók, és azoknak a szekértolói, akik már a régi Nemzetit is felrobbantották.” Vidnyánszky erre a következőt írja:

Érzelmi megnyilvánulás

„Valóban expresszív (színházi?) ember vagyok, és a társulati üléseken nyíltan szoktam fogalmazni, de arra, hogy ordítok vagy árulózok, nemcsak én nem emlékszem, hanem a kollégáim sem. Érzelmileg is meg szoktam nyilvánulni, de ezt nem keverném össze a hamis állításaiddal.” Hozzáteszi, a Színházi Olimpia után a Nemzeti valóban a nemzetközi színházi élet meghatározó szereplőjévé vált, ami szerinte sajnos kevés magyar színházról mondható el.

Alkotó közösség

Cserhalmi a könyvében arról is írt, hogy Vidnyánszky pár éve azt mondta neki, „az a legszarabb az igazgatásban, hogy meg kell tanulni hazudni. Hát sikerült.” Az igazgató levelében ezt visszautasítja, szerinte sosem mondott ilyet, azt azonban fenntartja, hogy igazgatóként diplomatikusnak kell lenni, „meg tanulnia úgy kommunikálni, hogy a vezetői nyilatkozat – egy-egy előadás vagy kolléga teljesítménye kapcsán – ne rombolja az alkotói közösséget”.

Beszélgetésből lett könyv és botrány

Csáki Judit újságíró-színikritikus Cserhalmi György háromszáz éves, kékkúti parasztházának udvarán beszélgette át a nyarat a színésszel. A Cserhalmi – Nem lehet mindennap meghalni című könyv Cserhalmi György életéről, a vele való beszélgetésekből született. Az Open Books által kiadott kötetben az életrajzi elemek mellett kemény sztorik is szóba kerülnek, amelyekről a Nemzet Színésze a tőle megszokott kendőzetlenséggel beszél, ezen akadt ki Vidnyánszky.
A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: Csehalmi György és Vidnyánszky Attila (előtérben) a fotó illusztráció, Adoba Ai mesterséges intelligencia felhasználásával készült