Az elkövetkezendő öt évben Budapest az egészségügy fejlesztése érdekében összesen 50 milliárd forint központi költségvetési támogatásban részesül a kormány és a fővárosi önkormányzat között korábban létrejött megállapodás értelmében – tudatta Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Karácsony Gergely főpolgármester kedden közös közleményben.
A főváros által javasolt alapelv szerint az első évben kétmilliárd forintot fordítanak a daganatgyanús és nagydiagnosztikai MR- és CT-vizsgálatokhoz kapcsolódó várólisták megszüntetésére. Nyolcmilliárd forintot pedig a kerületek között oszt szét a főváros a járóbeteg-ellátás színvonalának emelésére.
A kerületek közötti elosztásnál „a polgármester pártállása vagy a közgyűlés összetétele nem volt szempont”, kizárólag szakmai megfontolások szerint fogadták be a beérkezett igények többségét, de előnyben részesültek azok a kerületek, amelyekben az utóbbi időszakban kevesebb volt az egészségügyi fejlesztés, illetve ahol az egészségügyi létesítmények sok embert szolgálnak ki.
Karácsony Gergely főpolgármester kedd délután a közösségi oldalán így reagált a megállapodásra: „Akkor születnek egymással szemben álló felek között is vállalható kompromisszumok, amikor mindkét fél számára fontos dolgok teljesülnek.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Magyarország kormánya nagyon szeretett volna rendezni egy atlétikai világbajnokságot. Budapest vezetésének ezzel szemben a budapestiek egészsége a legfontosabb: az, hogy ne veszítsünk emberéleteket azért, mert túl későn diagnosztizálják őket, az, hogy minőségi járóbetegellátásban részesüljenek és az, hogy nőjön a zöldfelületek mennyisége.
Elértük, hogy Budapest és a kerületek jelentős forrásokhoz jutnak az egészségügyi ellátás fejlesztéséhez, a CT- és MR-várólisták csökkentéséhez. Büszke vagyok rá, hogy a városvezetés a Fővárosi Közgyűlés egyhangú támogatásával a háta mögött megteremtette annak lehetőségét, hogy életek ezreit lehessen megmenteni Budapesten.
Cserében 2023-ban Budapesten lesz az atlétikai világbajnokság és felépülhetnek az ehhez szükséges létesítmények, amelyeket később a lakosság szolgálatába állíthatunk.” – fogalmazott a főpolgármester.
Karácsony 5 pontja
Ahogy azt novemberben itt a BudaPestkörnyéke.hu hírportálon megírtuk: A főpolgármester az alábbi öt pont teljesítését várta a kormánytól. Akkor azt mondta, amennyiben az általa kért feltételek teljesülnek, akkor támogatja az atlétikai vb-t és az ahhoz szükséges stadion felépítését.
- Az elkövetkező öt évben a kormány költsön ötven milliárd forintot a budapesti járóbeteg és szakellátásra.
- A stadion megépítésével együtt induljon meg a zöldfelületek növelése, a Csepeli Nagyerdő Program beindítása. A főpolgármester Budapest új tüdejét, egy új Városliget kialakítását tervezi. Nem szeretné, ha Csepelen új élsport beruházások lennének.
- Olyan beruházást szeretnének látni, ami nemcsak az élsportot szolgája, tömegsport és kulturális rendezvények számára is nyitott legyen a létesítmény, a ferencvárosi polgárok életét is szolgálja.
- Minden szerződés legyen nyilvános, a lehető legátláthatóbb módon költsék el a pénzt.
- A kormány tartsa fenn korábbi elkötelezettségét a nagy, fővárosi közlekedési célú beruházásokban.
Budapest 2018 decemberében nyerte meg a 2023-as atlétikai vb rendezési jogát. A pályázatban szerepelt egy a Duna-part mellett, Ferencváros déli részén illetve Észak-Csepelen felépítendő atlétikai központ is. A vb-re egy 40 ezres, visszabontás után 13 ezer fős stadiont terveztek.
MTI/BPK – Kiemelt kép: Karácsony Gergely, főpolgármester – Forrás: MTI