Az időjárási körülmények megváltozása és a felvásárlási árak nem kis gondot okoznak a gazdálkodóknak a jövő tervezését illetően. Hamarabb befejeződött az aratás, ezért a vetés is új tempót diktál.

Nagy kérdés most, hogy egyáltalán mit érdemes vetni. Ugyanakkor az is egyértelmű, hogy bizonyos támogatások nélkül nem lesz gazdaságos a termelés. Abban, hogy mit és hogyan csináljunk, az AKG-specialista Morva Növénydoki sokat segíthet nekünk. Az már körvonalazódik, hogy a következő évben bizonyos könnyítések várhatóak ugyan, de azért a vetéstervezés feladja a leckét!

Várható enyhítések

Jó hír a gazdálkodóknak, hogy terménydiverzifikációval a vetésváltási kötelezettség helyettesíthető jövőre. Ez azt jelenti, hogy a 10-30 hektár közötti területen termelők minimum kétféle növénykultúrát vethetnek. Szem előtt kell tartani azt is, hogy ezek a teljes szántóterület maximum 75%-át fedhetik le.

Azok számára, akik 30 hektár fölött gazdálkodnak, háromféle növényt kell vetni úgy, hogy a legnagyobb területen termesztett típus a teljes szántóterület 75%-át fedi le. Ugyanakkor a 95%-át nem haladhatja meg a két legnagyobb növénykultúra együttes területe.

Másik engedmény az, hogy megszűnik a parlagoltatás, és ezután a nem termő tájképi elemek megőrzése az, ami kötelező lesz.

12%-os lejtő, zöldugar és méhlegelő

Amikről most írni fogunk, még nem 100%-os biztonsággal lesznek így, de nem árt felkészülni rájuk, ha tervezünk az AKG támogatással. Azt tudni kell, hogy mindegyik választható kiírás.

  • Úgy tudni, hogy a 12%-os lejtésű táblákon nem lehet majd dohányt, cukorrépát, takarmányrépát, burgonyát, csicsókát, kukoricát, napraforgót és édesburgonyát termeszteni. Mivel ez alapvállalás lesz, kötelezően be kell tartania annak, aki indulni akar. Hogy mi számít 12%-os lejtésűnek? Azok a 2 hektár alatti táblák, ahol a teljes tábla felét meghaladja a MEPAR-fedvény szerinti 12%-os lejtésű terület. 2 hektár feletti táblaméretnél pedig akkor beszélünk róla, ha a fedvény minimum 1 hektárt érint.
  • Míg korábban 5% zöldugar és 15% szálas pillangós vállalás volt az előírás, most együttesen kell ennek 20%-nak lenni. Mindezt úgy, hogy minimum 5% zöldugar meglegyen.
  • A méhlegelő kapcsán fontos változás, hogy 5%-os területarányban kell létesíteni egy 6-10 méter közötti, növényvédő szerektől mentes zöldugar szegélyt.

Azonos táblák, aszály- vagy erózióérzékeny területek

Szintén változás, hogy az azonos táblákat minimum 2 méteres zöldugar kultúrával kell elválasztani egymástól. Ez igaz akkor is, ha a szomszédról van szó. Amennyiben a gazdálkodási terület aszály- vagy erózióérzékeny, akkor kapásnövényeket legfeljebb 20%-os arányban lehet rajta termeszteni. Az integrált növénytermesztésre minden AKG-ra pályázónak oda kell figyelnie. Vagyis előírás, hogy fémzárolt vetőmagokat kell használni. 

A fentiek tükrében egyértelmű, hogy nem annyira könnyű AKG-pályázaton indulni. Itt jöhet képbe a Morva Növénydoki, bízzuk rájuk ezt a feladatot!


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a morvanovenydoki.hu oldalt működtető cég.