Jelenleg úgy kalkulálnak, hogy hét honvédelem tantárgyat oktató katonával indul meg a képzés. A honvédelem új tanévben választható tantárgy lesz a középiskolások számára.
Friss fejlemények a honvédelem tantárgy kapcsán
Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a honvédelem tantárgy választható lesz a középiskolások számára a 2023/2024-es tanévtől kezdve, a szabad órakeret terhére. Most megjelentek a kormány honlapján a tantárgy oktatásával kapcsolatos rendelettervezetek is. A társadalmi egyeztetésre nyolc nap áll rendelkezésre. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Lőgyakorlat is lesz
A Honvédelmi Minisztérium tervei szerint a honvédelem tantárgy oktatásához kapcsolódóan, az iskolai és egyéb szabadidős foglalkozás keretében vehetnek részt a tanulók lőgyakorlaton. Először azonban a fegyverekről valamint lőszerekről szóló kormányrendelet módosítására van szükség.
Erre a változtatásra kell sort keríteni
Újabb önálló használati jogcímet kell teremteni a légfegyverek oktatási célú igénybevételéhez. Sajátos biztonsági rendszabályok megállapítására van szükség ahhoz, hogy lőgyakorlatokat lehessen végrehajtani olyan eszközökkel, amelyek emberi életet nem tudnak kioltani.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Tisztázni kell, hogy kik taníthatják majd a tantárgyat
A honvédelem tantárgyat nem taníthatja akárki, még akkor sem, ha pedagógusi végzettsége van. Várhatóan elvárás lesz, hogy felsőfokú végzettséggel és katonai szakképzettséggel rendelkezzen az illető. Alkalmas lehet a tantárgy oktatására az is, akinek van érettségije, és korábban részt vett honvéd altiszt vagy azzal egyenértékű képzésben.
Ez a cél
Végeredményben azt szeretnék elérni, ha olyan katonák oktatnák a tantárgyat, akik képesek az iskolai honvédelmi nevelési feladatokban aktívan részt venni a tanórai tevékenységen túl is. Elvárás, hogy az oktatást olyanok végezzék, akik szakmailag hitelesek. A megjelenésüknek és a fellépésüknek is példamutatónak kell lenni, olyanoknak, akik képesek megteremteni a katonaideált.
Több mint 200 tanulóval számolnak
A hatásvizsgálat alapján a honvédelmi tárca 210 tanulóra számít a honvédelem tantárgy kapcsán. Az ő oktatásukat hét oktató katonával szeretnék megoldani. Rétvári Bence államtitkár néhány héttel ezelőtt azt mondta, hogy országos szinten 120 iskolában indulhat el a honvédelem tantárgy oktatása.
Ezek is érdekelhetnek!
- Megtörtént, amire egész Budapest egy emberként várt: átadták a felújított Lánchidat – VIDEÓ
- Megható levelet írt a vízirendőröknek a férfi, akit kimentettek a Dunából: egy fényképet is csatolt az üzenethez
- Hamar elkapták a zuglói rendőrök azt a férfit, aki a kutyája emlékére összegraffitizett egy vonatot
Nagy változások lesznek az új tanév rendjében
A tervek szerint a 2023/2024-es tanév szeptember 1-jén pénteken fog kezdődni. Jövőre egy héttel tovább tarthat a tanítás. Az utolsó tanítási nap ugyanis 2023. június 21-e, péntek lesz.
A téli szünetet elnyújtják
A téli szünet a megszokottnál hosszabb lehet. Erre volt már példa a legutóbbi télen, amikor a egekbe szökő rezsiárak miatt döntöttek a karácsonyi szünidő meghosszabbításáról. Most már eleve úgy is tervezik, hogy egy héttel többet lehetnek otthon télen a tanulók.
Tudni lehet az őszi és a tavaszi szünet időpontját is
Az őszi szünet október 28-tól november 5-ig fog tartani. A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap március 28-a lesz. A következő tanítási nap április 8-án esedékes. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Kiemelt kép: illusztráció