A térkövek csodás kiegészítői lehetnek az udvarnak – gondoltál már arra, hogy esetleg te magad rakd le otthon? Elsőre merész ötletnek hangozhat, ám hidd el, ez egy kis ügyességgel abszolút kivitelezhető feladat.
Ha nem hiszed, akkor javasoljuk, hogy olvass tovább: bemutatjuk Neked, hogyan kell lerakni a térkövet házilag.
A tervezés létfontosságú
Mielőtt bármit is vásárolnál a térkövezéshez, mindenképp szánj megfelelő időt a tervezésre – javasolják a gépeket, kéziszerszámokat árusító Zákány Szerszámház szakemberei.
Döntsd el, hogy pontosan hová szeretnél majd térkövet – mérd le a helyet pontosan (ehhez akár egy lézeres távolságmérőt is használhatsz)! Ebből már ki tudod majd számolni, hány négyzetmétert kell befedned a térkövezés során, illetve a számolás megadja a szegély pontos hosszát is.
Érdemes már ezen a ponton átgondolni, mekkora terhelés fogja érni a térkövezett területet, ugyanis ez befolyásolja az alapozás mélységét és a térkő vastagságát is.
Nulladik lépés: anyagbeszerzés
A tervezés után még mindig nem vághatunk bele konkrétan a térkövezésbe, először ugyanis be kell szereznünk a megfelelő alapanyagokat. Erre nagyobb hangsúlyt kell fektetni, mint azt sokan hinnék, ugyanis az eredmény tartóssága ezen múlhat.
A különböző méretű térkövek különböző funkciókkal is bírnak: minél vastagabb, annál nagyobb terhelést kibír. Egy átlagos járda vagy kocsibeálló esetén tökéletes az átlagos 6 centiméteres verzió, ám ha nagyobb forgalmat várunk az adott helyen, akkor érdemes az erősebb 8 centis változatot beszerezni.
Nézzük a térkövezés lépéseit!
Ha megvan az alapanyag is, akkor már tényleg elkezdhetjük a térkő lerakását.
- Földmunka: a tervezett nagyságtól 30 centivel szélesebb alapot érdemes ásni, ugyanis ebben a lépésben kell megoldani a megfelelő vízelvezetést. Egy átlagterhelésű terület esetén 15, nagyobbnál viszont 20 centi mély alapot készítsünk.
- Szegélykő lerakása: legelőször a szegélyt kell lerakni. Az elemeket betonnal rögzítsük és úgy szintezzük be, hogy a kész burkolathoz képest kb 1 centiméterrel alacsonyabban legyen.
- Fagyvédő és teherhordó réteg: 15-20 centiméteres réteg, mely zúzott kőből vagy földnedves betonból áll.
- Ágyazat: a teherhordó réteg bedöngölése után szükség lesz egy homokágyazatra – erre fogjuk majd a térköveket fektetni. Ennek vastagsága 2-4 centiméter.
- Térkő lerakása: nagyjából egy négyzetméterenként érdemes haladni vele, és fontos, hogy mindig hagyjunk egy kis hézagot köztük.
- Fugázás: a fugázás finom homokkal történik. Kézzel, illetve seprűvel érdemes a hézagokba beegyengetni az anyagot.
- Döngölés: az utolsó lépés a térkő döngölése, melyet lapvibrátor hiányában egy farönkkel is elvégezhetünk.
Szépítsd udvarodat térkővel!
Ugye, hogy nem lehetetlen az otthoni térkövezés? Persze, kell hozzá egy kis lelkesedés, hiszen fizikailag fárasztó, de abszolút kivitelezhető művelet. Ha kedvet érzel, ne fogd vissza magad: varázsold szebbé otthonod saját kezű munkáddal!
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a zakanyszerszamhaz.hu oldalt működtető cég.