Komoly kihívást jelent minden szervezetnek a NIS2 irányelv bevezetése, ami viszont egy globális védőhálót nyújthat a kibertérben. Éppen ezért jelent kritikus tényezőt az irányelv követelményeinek gyakorlati alkalmazása.
Az eredményesség és a hatékonyság érdekében a kezdeti lépések megtétele elengedhetetlen szerepet tölt be. Az ITSecure csapata pedig segíthet, hogy a NIS2 felkészítés valóban megadja azt a lehetőséget, hogy a jogszabályi kötelezettségeknek is eleget lehessen tenni, és gördülékeny legyen minden folyamat.
A kiemelten kritikus szektorokat egyrészt az energetika, a közlekedés, a bankok és egyéb pénzügyi piacok jelentik. Másrészt az egészségügyi, az ivóvízellátási és a szennyvízkezelési szervezetek számára is releváns. Harmadrészt pedig a digitális infrastruktúra, az ICT szolgáltatás menedzsment, a közigazgatás és az űripar is része a felsorolásnak.
Az első lépések
A hatékony védelmi hálózat kialakításának talán a legfontosabb lépése a megfelelő tudatosság és a vállalati kultúra fejlesztése. A NIS2 direktíva nagyon sok feladatot ró az érintettekre, ami nem csak a technológiai változtatásokat jelenti.
Kiemelt figyelmet kell fordítani a szervezeti változtatásokra és a szemléletbeli fejlesztésekre is. Ez a szemléletváltás minden kolléga számára elsőbbséget élvez, így a kibervédelmi tudatosság növekedhet.
A célzott továbbképzések bevezetése ennek fényében kiemelt jelentőséggel bír, ami nem csak az IT területen dolgozók fejlesztésében nyilvánul meg. Minden olyan munkatárs érintett az oktatás kérdésében, aki a vállalati informatikai infrastruktúrát használja.
Stratégia és fejlesztés
Annak érdekében, hogy a reagálás az esetleges incidens során megfelelő lehessen, már a belső stratégiák tervezésekor figyelni kell az irányelv előírásaira. Ebben szerepet kap az incidensmenedzsment, a válságkommunikáció és a megfelelő képzés is, ami a kiberbiztonsági protokollok és eljárások lefolytatásához elengedhetetlen.
A külső kommunikáció és a gördülékeny együttműködés szintén kritikus eleme a gyakorlati lépéseknek. Ez a külső stratégiai tervezés kiegészül továbbá azzal is, hogy a tájékoztatás az ügyfelek, a beszállítók és minden érintett fél felé megfelelő legyen.
Az egységes és összehangolt védelem így valósulhat meg eredményesen. Mindezeken felül gondoskodni kell arról is, hogy a technológiai infrastruktúra és a kialakított biztonsági protokollok hatékonyan össze legyenek hangolva.
Incidensmenedzsment és intézkedéscsomag
Ezek a külső és a belső stratégiák mentén kialakított intézkedéscsomagok lehetővé teszik az incidencmenedzsment számára azt is, hogy a kiberbiztonsági rendszerek folyamatosan fejleszthetőek legyenek.
Minden olyan megtett lépés, ami a gyakorlatba is átültetésre kerül, hozzájárulhat ahhoz, hogy a szervezet biztonsága hosszú távon stabil maradhasson a kibertérben.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő az itsecure.hu oldalt működtető cég.