Ahogy azt az elsők között megírtuk itt a BudaPestKörnyéke.hu hírportálon, felújítják a zsámbéki romtemplomot, a környezetét pedig új épületekkel egészítik ki. Ennek eddig sokan örültek, most azonban kiderült, hogy Zsámbékon, az agglomeráció legkisebb városában, nem mindenki boldog. Egy civil szervezet helyi népszavazás kiírását kezdeményezi. Ők ugyanis nem akarják, hogy milliárdokból elcsúfítsák a szerintük így szép romtemplomot. Megtartanák olyannak, amilyen most.
Földrengéstől dőlt össze
Óriási földrengés rázta meg Magyarországot 1763 június 28-án. Ez volt az ország eddig ismert legerősebb földmozgása 6,3-as magnitúdóval. Az epicentrum Komáromnál volt, nagy területen keletkeztek jelentős károk. Épületek százai omlottak össze, a Zsámbékon álló premontrei kolostor és templom is szinte teljesen összedőlt. Az országban éppen Mária Terézia volt az uralkodó, talán ő is elszörnyedt, amikor jelentették neki a károkat. A zsámbéki templomot azóta sem építették újra, most azonban minden megváltozott. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Jelentős összegek
A 260 éves pusztulás és az elmúlt évtizedek összeségében eredménytelen beavatkozásai miatt összeomlás fenyegeti a pótolhatatlan műemléket, ezért a Zsámbéki Önkormányzat az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatásával nyílt tervpályázatot írt ki, amelyre 17 pályamű érkezett. A győztes a KÖZTI Zrt terve lett, ők tégla kiegészítéssel rekonstruálnák a templomot, így jeleznék, hol történt kiegészítés. A mai romtemplom mellett számos modern épületet is létrehoznának, sőt az egykor itt élő premontrei szerzetesek is visszaköltöznének a falak közé.
Leállítanák a felújítást a civilek
Az Együtt a Zsámbéki-medence Fejlődéséért Közösségépítő és Közéleti Egyesület néhány nappal ezelőtt a zsámbéki választási iroda számára tájékoztatást küldött arról, hogy helyi népszavazással állítanák le a romtemplom felújítását. Mint írják a közösségi oldalukon: “Azon még csak-csak túlteszi magát az ember, hogy valakik úgy gondolják, hogy önkényesen új nevet adnak neki, de azzal már sokan nem értenek egyet, hogy oda nem illő, korát és kinézetét megcsúfító monstrumot építsenek köré, az állagmegóvást meg sem fontolva.” A látványterveket a cikkünk alján lehet megnézni.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Rengeteg kérdés
A civilek szerint a zsámbéki romtemplom, hivatalos nevén Zsámbéki Öregtemplom átépítése rengeteg kérdést von maga után. “Miért nem törekedett az önkormányzat pusztán az állagmegóvásra? Miért nem írták ki úgy a pályázatot, hogy pusztán állagmegóvásra szülessenek tervrajzok?” – írják a civilek, majd így folytatják a kérdéseik sorát:
Kinek az érdeke?
“Hogyan és miként, főleg miből fog a város fenntartani egy ilyen létesítményt? Ehhez kapcsolódóan: hogyan fogják karban tartani, honnan lesz rá anyagi forrás, amennyiben a túristáskodás nem fogja fedezni ezen költségeket? Kinek az érdeke, hogy ez mind megvalósuljon?” – kérdezik.
Vissza nem fordítható következmények
A zsámbéki civilek szerint Magyarországon több példa is bizonyítja, hogy a teljes átépítés vissza nem fordítható következményekkel járó károkat okoz. “Gondoljunk csak a miskolci Diósgyőri várra. Valóban ezt a példát szeretnénk követni? Bízunk benne, hogy sokakat megmozgat a téma, és minél többen csatlakoznak a népszavazáshoz, hiszen ez az utolsó mentsvárunk. Politikai hovatartozástól függetlenül arra kérünk Titeket, fogjunk össze, harcoljunk egységben a Romtemplom átépítése ellen.” – írják a zsámbéki civilek, akik szívügyüknek tartják a romtemplom jelenlegi kinézetének megóvását. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Itt a civilek népszavazásról szóló posztja
Itt vannak a felújított zsámbéki romtemplom látványtervei
Kiemelt kép: A zsámbéki romtemplom – Fotó: BPK-montázs