A Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek volt már campusa Piliscsabán, de az épületkomplexum nem kellett nekik. Most újat kapnak az adófizetők pénzén, a Magyar Rádió egykori központjának a helyén. Az elképzeléseik teljesen átalakítanák a 8. kerület belső részét a Palotanegyedet, a Nemzeti Múzeum mögötti területet. Eddig szóba sem álltak a helyiekkel. Arra számítottak, hogy fideszes kerületvezetés jön ők pedig zöld utat kaptak. Nem így lett. A helyeiknek nem tetszett az egyetem és a katolikus egyház nyomulása a kerületben, most úgy tűnik az egyetemnek és a fenntartójának az egyháznak muszáj lesz mégis szóba állniuk a helyiekkel.

Kormány előtt a kerület javaslata

A kormány előtt a javaslatcsomag, amit kérésükre a józsefvárosi önkormányzat a lakosság véleménye szerint állított össze a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusával kapcsolatban. Az Építési és Közlekedési Minisztérium kérése az volt az önkormányzat felé, hogy állítson össze egy javaslatcsomagot, ami vélhetően elfogadhatóbbá tenné a beruházást. Az önkormányzat 2024. július 9-én el is küldte a javaslatcsomagot Lánszki Regő építészeti államtitkárnak, a hónap második felében pedig közzétették a honlapjukon a javaslatcsomag tartalmát is. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Nem akarják a rádiópalota elbontását

A véleményezésből az derült ki, hogy a Palotanegyedben élők többsége nem szeretne új campust a városrészbe. A válaszadók 52 százaléka nem támogatja, a 22 százalékuk részben támogatja, és csak 26 százalékuk támogatja a beruházást. A kérdőívből kiderült, hogy a Magyar Rádió egykori épületének lebontását az összes válaszadók több mint fele semmilyen formában nem támogatja, sőt inkább a felújítása mellett szavazna. 

Kollégiumot és sportcsarnokot se préseljenek be a kerületbe

A javaslatcsomagban szerepel például, hogy a Palotanegyedben élők válaszai alapján az önkormányzat szeretné elérni a Bródy Sándor utca 5-7. teljes épületének, a stúdiópalotának, valamint a Szentkirályi utca 25-27. alatti épületeknek a megtartását. Továbbra sem látják indokoltnak itt elhelyezni a sportcsarnokot, a kollégiumot és a fitnesztermet sem, amelyek elutasítottsága a Palotanegyedben élők körében 50 százalék feletti. A környező utcákban is fontosnak tartják a jelenlegi tervekhez képest nagyobb arányú fásítást. A teljes listát ide kattintva tudja elolvasni.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Vizsgálatot kért az önkormányzat

Az önkormányzat a javaslatcsomag megosztásakor is fontosnak tartotta megjegyezni, hogy mindettől függetlenül állékonysági vizsgálatot rendel meg a Budapesti Műszaki Egyetemtől a leginkább érintett épületek esetében mert „a helyi lakók életterének védelme érdekében elsődleges szempont, hogy kiderüljön, a beruházás egyáltalán megvalósítható-e a meglévő és megmaradó épületek veszélyeztetése nélkül”.

Reménykedés

Ahogy az önkormányzat is beszámolt róla, ők még nem kaptak választ a javaslatcsomagjukra az Építési és Közlekedési Minisztériumtól. Az viszont némi reménykedésre adhat okot, hogy a kormány elfogadta azt a kormányhatározat módosítást, amely a projekt előkészítési fázisainak megvalósítását legkésőbb 2025. december 31-re tolta a korábbi 2024. szeptember 30-i dátumhoz képest.

Kussoljanak a helyiek

Lánszki Regő építészeti államtitkár emlékezetes módon egyébként korábban azzal érvelt a campus felhúzása mellett, hogy a helyieknek inkább örülniük kellene, hogy egy olyan időszakban, amikor máshol beruházásokat állítanak le, itt a kormány éppen megvalósítani szeretne valamit.

Pereskedés

A felek egyébként perben állnak, 2024 májusában kezdődött meg a Magyar Rádió épületének bontása és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusának felépítése ügyében a józsefvárosi önkormányzat és a Pest Vármegyei Kormányhivatal pere a Fővárosi Törvényszéken.

Döbbenetes hogy a katolikus egyházat nem érdekli a helyiek véleménye

A per kapcsán Pikó András, józsefvárosi polgármester az Énbudapestemnek elmondta, a védbeszédeket hallgatva azon gondolkodott, normális esetben, ha a Pázmány, a beruházó, a katolikus egyház, a kormány és az önkormányzat között harmonikus a kapcsolat, már rég közelebb járnának a megoldáshoz.

Hosszú harc

Pikó egyébként még hosszú harcra készül, mert ahhoz, hogy az építtetők valamilyen módon célhoz érjenek, muszáj lesz szóba állniuk velük, nekik pedig akkor muszáj lesz a lakóik érdekeit képviselni. „Egymásra vagyunk utalva, ez másképp nem fog menni” – tette hozzá Pikó András, újraválasztott kerületi polgármester.

Piliscsabáról a Palotanegyedbe

A Pázmány számára évekkel ezelőtt Piliscsabán épült egy vadiúj campus. Az egyetem végül kiköltöznek onnét, úgy hírlett akkor, hogy egyes tanároknak kényelmetlen volt kijárni Piliscsabára. Ezután törvényjavaslat született, döntött a Parlament és a piliscsabai épületeket átvette az állam, cserébe az adófizetők pénzén egy újabb campust épül az egyetem számára, de most a belvárosban. A piliscsabai épületek sorsa rendezetlen, az államnak lényegében fogalma sincs arról mihez kezdjenek vele. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: Pázmány campus látványterv