Már a tavalyi nyár is extrém meleget hozott, több évtizedes rekord dőlt meg a Velencei-tó vízállásában. Ha nem teszünk semmit, hosszú évszázadok után újra kiszáradhat a kedvelt üdülőhely.
Rekordalacsony vízállás
A BudapestKörnyéke.hu tavaly augusztus elején adott hírt arról, hogy rekordalacsony szintet ért el a Velencei-tó vízállása. A tó vízállása július 30-án 10 órakor érte el Agárdnál az abszolút rekordot jelentő 62 centiméteres vízállást, amire a hiteles mérések 1939-es kezdete óta nem volt példa. Nem sokkal később a helyzet még tovább romlott a csapadékhiány és a forróság miatt.
Levegő kell a halaknak
A tavon állandó volt a levegőztetés: minden reggel 4 és 10 óra között egy nagy teljesítményű uszályos és három úszó munkagépre szerelt mobil eszköz dolgozott a halak oxigénellátásának támogatásán. A BudapestKörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Hirdetés
Fajspecifikus halpusztulás
Ugyancsak a Budapestkörnyéke.hu írt arról tavaly nyáron, hogy a Magyar Országos Horgász Szövetség szerint július utolsó hetétől ismét elhúzódó, egyre inkább fajspecifikus halpusztulás alakult ki a Velencei-tavon. Ennek oka a tartósan meleg időjárás és a rendkívüli mértékű vízhiányos állapot volt.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Kiszáradhat a tó
Ha pedig ez folytatódik a következő években teljesen kiszáradhat a Velencei-tó. Tavaly őszre már egészen 53 centiméterig apadt a tó vize, ez szintén rekord.
Deficites
A kiszáradás egyébként ennek a tónak az esetében nem példanélküli, hiszen többször is megtörtént már a történelemben, legutóbb 1866-ban. Ezek azért történhetnek meg, mert a lehulló csapadék és a vízfelszín-párolgás nem egyenlő mértékű.
Nagyobb a párolgás
Márpedig az elmúlt évtizedekben mindig nagyobb volt az éves párolgás, mint a lehullott csapadék mennyisége a Másfélfok szerint. Ráadásul további felmelegedés várható, így kérdés, mi lesz az érzékeny vízmérlegű Velencei-tóval.
Maradhat a nyári vízszint
Szakértők azt mondják, hogy ha tartjuk magunkat a Párizsi Megállapodásban rögzített célokhoz, és a csapadék-párolgás mérlegben nem történik jelentős változás, akkor hosszabb távon a jelenlegi átlag körül maradhat a nyári vízszint.
… de ki is száradhat
Ha viszont nem kezdünk semmit a kibocsátással, a tavalyi extrém alacsony vízállás egyáltalán nem lesz szélsőséges a következő évtizedekben. „A tó megvédése nemcsak az ember, de a természet szempontjából is fontos, mivel az alacsony vízszint és a meleg víz kellemetlen velejárója volt a tömeges halpusztulás is” – szögezik le a szakértők. A BudapestKörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Fotók: MTI