A forrósággal együtt szaharai por is érkezik dél felől, ami már a műholdképeken is szépen kirajzolódik.

Keletre tart a porfelhő

A por a következő időszakban az áramlással északkeletre, keletre tart, várhatóan szerdán éri el Magyarországot. A por nagy hátránya, hogy összekoszolja az autókat, viszont van előnye is, mivel ilyenkor szép naplementékre számíthatunk. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Ilyen idő lesz

Az előrejelzés szerint a következő napokban tovább erősödik a nappali felmelegedés. Sok napsütés lesz, az ország nagyobb részén nem számíthatunk csapadékra, de kevés helyen előfordulhat zápor, zivatar. Pénteken hidegfront érkezik, emiatt heves viharok is kialakulhatnak. A hidegfront előtt akár 38 fokot is mérhetünk, de például Szardínia szigetén 43 fokos hőségre készülnek.

OMSZ posztja:

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Légzőrendszerre is hatással van

A szaharai porfelhő az egészséges légző- és keringési rendszert is károsíthatja – hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem közleménye a szaharai por veszélyeire. A megnövekedett porkoncentráció önmagában is okozhat légzőszervi irritációt. „Aki egészséges, rendszerint torokkaparásról, köhögésről, az allergiások meglévő panaszaik romlásáról számolnak be” –  hangsúlyozza dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatója.

Sokan köhögnek

Aki egészséges, ilyenkor az is torokkaparásról, köhögésről számol be, az allergiások meglévő panaszaik romlását észlelik. Érdemes ezekben az időszakokban becsukni az ablakokat és a nem életbevágó szabadtéri tevékenységeket kerülni. Komolyabb tüdőt érintő betegségekkel élőknek ajánlott zárt térben légtisztító berendezést üzemeltetni.

Itthon is gyakrabban van

Szaharai forrásterületekről évente több száz millió tonna ásványi por kerül a légkörbe, melynek jelentékeny hányada az afrikai kontinenst elhagyva távoli területeken ülepszik le. Európa déli régióiban viszonylag gyakoriak a Földközi-tengert átszelő szaharai porkitörésekhez köthető különleges légköri jelenségek, melyek időnként hazánk területén is megfigyelhetők – írja a Sokszinuvidek24.hu.

Ezekre van hatással

Mindig is érkezett por a Szaharából, és mindig befolyással volt az életünkre, bár sohasem nagyon nagy mértékben. A por ugyanis rárakódik az autókra, összekoszolja azokat, de a vonatok felsővezetékén is megül, sőt, amikor egyszerre nagyobb mennyiség érkezik, az a légi közlekedésre is hatással van – bár erre hazánkban nemigen van példa.

Napelemekre is hatással van

Egészségügyi vonatkozásai is vannak, ami többnyire a tüdőbetegeket, vagy a kardiovaszkuláris betegségekben szenvedőket érinti, és igen, befolyással van az energiatermelésre is, hiszen a rajtuk ülő por rontja a napelemek termelékenységét is – írja a Köpönyeg.

Kevesebb sugárzás

Az időjárásra gyakorolt hatása többrétű. A por ugyanis visszaveri, szórja a beérkező sugárzást, ezzel csökkenti azt, ráadásul egyes ásványi összetételű részecskéi elősegítik a felhőképződést is, vagyis még tovább rontják a beérkező sugárzás mennyiségét.

Klímaváltozás

A szaharai por a klímaváltozási hatására sajnos egyre közelebb jut a sarkvidékekhez is, ami nem jó hír. Amíg ugyanis az apró szemcsék csökkentik a besugárzást, azaz hűtik a felszínt, addig az óriási szemcsék – melyeket szintén igencsak nagy mennyiségben mozgat a szél – sajnos éppen ellenkezőleg, fokozzák a föld melegedését. Ennek mértékét, illetve azt, hogy mennyiben tehető felelőssé ezért éppen a Szaharából érkező por, és mennyiben más sivatagok szemcséi, még vizsgálják a tudósok. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: szaharai por