Bolgár ivókutat avattak Szigetszentmiklóson, a legnépesebb bolgár közösséggel rendelkező magyarországi településen pénteken, a bolgár-magyar barátság napján.
A magyar és a bolgár parlament 2016-ban nyilvánította október 19-ét, Rilai Szent János, Bulgária védőszentjének ünnepét a két állam barátsága napjának.
Bolgárok az agglomerációban
A magyarországi bolgárok szétszórtan élnek az ország mintegy 170 településén de Budapesten és környékén él kétharmaduk, elsősorban a Csepel-szigeti Halásztelken, Szigetszentmiklóson.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Magyarországra a hazai bolgárok több hullámban telepedtek be. A 15. században a törökök elől menekültek, a bevándorlók következő hulláma a török hódoltság után kereskedőként érkezett az országba. A kertészettel foglalkozó bolgárok csoportja a 17. és a 18. század fordulóján indult útnak.
Mindenütt, ahol letelepedtek; meghonosították az intenzív, öntözéses zöldségtermesztést. A bolgár kertészek egyfelől hiányt pótolnak a kertgazdálkodásban, másfelől új szükségleteket teremtettek és elégítettek ki. Általában a nagyobb városok szélén bérelt földön, viszonylag kis területen a piaci igények kielégítésére termeltek, az iparosodó régiók, városok zöldségigényét biztosították. A bolgárok honosították meg Magyarországon a padlizsánt.
Nemzetiségi közösségi ház
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség államtitkára elmondta, hogy az országos bolgár önkormányzattal közösen megújítják a nemzetiség közösségi házát, valamint szeretnének egy óvodát és egy közösségi teret kialakítani, amelynek építése 2020-ban el is kezdődhet.
A bolgároknak segített az ortodoxia az 500 éves muszlim elnyomás túléléséhez, a vallás segített megőrizni a bolgár közösséget. „A kereszténységben össze kell fognunk” – hangoztatta az államtitkár.
Régi hagyomány az ivókutak építése
Ilijana Jotova bolgár alelnök megköszönte a település önkormányzatának, amit azért tesz, hogy az ott élő bolgárok jól érezzék magukat. Hozzátette, régi bolgár hagyomány az ivókutak építése, mert a víz a tisztaság és az élet jelképe.
Valeri Szimeonov bolgár miniszterelnök-helyettes közölte: a bolgár közösséget szeretnék azzal támogatni, hogy a bolgár állam tulajdonában álló budapesti, Vágóhíd utcai ingatlan használati jogát átadják nekik.
Szabó József, Szigetszentmiklós polgármestere elmondta, hogy a városban élő bolgár közösség nemcsak elismert része a városnak, de aktivitásával, programjaival szerves alkotórésze lett a közösségi életnek.
MTI, Fótó: MTI/Illyés Tibor