Elkezdődhet a kavicskitermelés azon a Kiskunlacháza és Délegyháza közötti bányaterületen, aminek hasznosítási jogát egy olyan cég nyerte el, amely jó kapcsolatokat ápol a kormányközeli milliárdosokkal. A bányanyitás annyira fontos a kormánynak, hogy kiemelt beruházássá nyilvánította, vagyis a helyieknek semmi közük ahhoz, mi történik az otthonaik közelében. Óriási mennyiségű kavicsot fognak kitermelni, várhatóan 10 percenként dübörögnek majd el a környéken a sódert szállító döpperek.

Orbán Viktor veje

A Pest Megyei Kormányhivatal által kiadott környezetvédelmi engedély 2030 végéig érvényes, ugyanakkor csak az első, mintegy 90 hektáros ütemre vonatkozik. A teljes, 303 hektáros terület bányászati jogát múlt nyáron nyerte el Balázs Attila cége, a Bayer Construct Zrt. Balázs tavaly résztulajdonosa lett az Appeninn Nyrt.-nek, mielőtt Orbán Viktor veje, Tiborcz István hivatalosan is kiszállt volna az irodaházakkal és kikötőkkel teli cégből – írja a Népszava.

Kiemelt beruházás

Tavaly júliusban a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a „Kiskunlacháza XXVI – homok, kavics” védnevű bányaterület hasznosítását. Ezzel a területet kiemelték az országos, valamint a helyi építési és egyéb hatósági szabályozás hatálya alól, ami jól jött az engedélyezéskor.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Elapadhatnak a kutak

Korábban írtunk arról, hogy tavaly szeptemberben a kormányhivatal határozatában kimondta, hogy a termőföld és a földtani közeg védelme miatt nem engedélyezhető a bányanyitás. A kitermelés hatására nőhet a szállópor koncentrációja, a környék kútjai elapadhatnak, ami ellehetetlenítené a bánya körüli tanyák életét. Másrészt a területen lévő földek az átlagosnál jobb minőségű szántók, és ezek rovására nem nyitható bánya.

Ellenezte a polgármester

Délegyháza polgármestere, Riebl Antal kifejezetten ellenezte a bányanyitást. Beadványában sorolta az ellenérveket a talajvízcsökkenéstől a Kiskunsági Nemzeti Park közelségén át az egyre fogyó termőföldig. A település földjeinek 70 százaléka már így is bányatelek, így lassan sziget lesz Délegyházából a bányák után visszamaradó tavak miatt, ez azonban nem hatotta meg a Pest megyei kormányhivatalt.

Jót tesz a bányanyitás

Az átalakított, megváltoztatott nevű bányatársaság azonban megígérte, hogy a bányászat miatt keletkező tavat részben feltölti, így csak 8 méter mély lesz. A cég által megrendelt szakvélemény szerint a klímaváltozás szempontjából a gyorsan párolgó tóvidék a többi „fátlan élőhellyel” egyetemben inkább „profitálni látszik az éghajlatváltozásból” és az érintett bányaterület közelében lévő szikes talajok vegetációra „kedvező hatás prognosztizálható”. Vagyis a bányanyitás még jót is tesz.

Kiadták az engedélyt

Az időközben bejelentkező környezetvédő szervezeteket is leszerelték, a polgármester beadványa senkit sem érdekelt, így a Pest megyei kormányhivatal végül nem talált kizáró okot a bányanyitással kapcsolatban és kiadta a bányanyitáshoz szükséges engedélyt.

Áldás vagy átok

Délegyházán 1930-tól működött kavicsbánya, melyet 1945-ben államosítottak. A termelés 1968-ban érte el csúcspontját. A bányák amellett, hogy munkalehetőséget biztosítottak az itt élőknek, nagy szerepet játszottak a község fejlesztésében is. A bányaművelés során keletkezett tiszta vizű tavak új lehetőségeket nyitottak meg Délegyháza számára. A kavicsbányászat során 8 tóból álló tórendszer jött létre. Az összesen több mint 300 hektárnyi vízfelületen fürdeni, horgászni, vízisportolni és pihenni is lehet. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Máshol sikeresen megfúrták a bányanyitásokat

Megfelelő összefogással Budapest környékén több bányanyitást akadályoztak már meg a helyiek, az ott élő civilek. Pilismaróton nemrég egy kavicsbányátPilisvörösváron pedig egy kőbányát, puccsoltak meg a helyiek, mert sejtették, hogy semmi sem úgy lesz majd, ahogy az ígérik. IDE KAPCSOLÓDIK: Botrány a Dunakanyarban: Lemondott a polgármester, mert nem akarnak kavicsbányát a helyiek

Itt egy dokumentumfilm a délegyházi helyzetről

Kiemelt kép: Délegyháza – Forrás: GoogleMaps