A Mol-csoport és a Janaf hosszas, több mint egy éven át tartó tárgyalás után megállapodott az Adria-vezeték használatának díjáról – közölte a Mol-csoport csütörtökön.

Nagyon magas árak

A tájékoztatás szerint a Janaf horvát olajvezeték-üzemeltető vállalat egy évre szóló szerződést kínált, kivételesen magas árazással, amelynek eredményeként a Mol a jelenlegi méltányos piaci árak többszörösét fizeti. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Nem volt más választásuk

A Mol-csoportnak nem volt más választása, mint a megállapodás aláírása, mivel az Adria-vezeték fontos szerepet játszik a közép-kelet-európai régió ellátásbiztonságában – tették hozzá.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Az oroszok elleni szankciók

A közlemény szerint az Oroszországgal szembeni uniós szankciók értelmében a Mol pozsonyi finomítójában nem orosz kőolajból kell gyártani az exportra szánt dízelt, benzint és minden további terméket ahhoz, hogy a vállalat ki tudja elégíteni a cseh, az osztrák és a lengyel piac magas keresletét.

Az egyetlen útvonal

Az egyetlen rendelkezésre álló ellátási útvonal, ahonnan a finomító nem orosz kőolajhoz tud jutni, a horvátországi Omisaljból indul, és az Adria-vezeték Janaf tulajdonában lévő szakaszán keresztül halad – írták.

Ezt mondja a Mol

A Mol-csoport úgy véli, hogy a jelenlegi megállapodás nem teremt tartós és versenyképes helyzetet a Szlovákiába irányuló nyersolajellátás biztonságához az Adria-vezetéken keresztül. Ez aggályokat vet fel az egész közép-kelet-európai régió ellátásbiztonságával kapcsolatban – áll a közleményben.

Fenntartható üzemanyagot tesztel a Mol

Amint azt a BudapestKörnyéke.hu is megírta fenntartható repülőgép-üzemanyagot (Sustainable Aviation Fuel – SAF) tartalmazó keveréket tesztel a Mol, a Wizz Air és a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér. Az üzemanyagot a Mol a finn Neste cégtől szerezte be. A teszt keretében ezzel az üzemanyaggal feltöltve szállt fel a Wizz Air párizsi járata múlt szerdán. A tankolást megelőző sajtótájékoztatón Chris Dinsdale, a Budapest Airport leköszönő vezérigazgatója kiemelte, fontos, hogy a légiközlekedés fenntarthatóvá váljon, ebben a repülőtereknek, légitársaságoknak és a partnereknek együtt kell működniük.

Cél

Hozzátette, a Budapest Airport vizsgálja a fenntartható repülőgép-üzemanyag tankolásának folyamatát, hogy felkészüljön a légitársaságok kiszolgálására jelentősebb mennyiségű innovatív üzemanyagból is. Zsótér Csaba, a Mol-csoport üzemanyag üzletágának ügyvezető igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, stratégiai céljuk, hogy a régióban beindítsák a körforgásos gazdaságot, ezt segítheti a fenntartható repülőgép-üzemanyag is. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Ez is érdekelhet:

Lassan megfizethetetlen lesz az üzemanyag: 1000 forint feletti benzinárra készülnek a hazai kutak

Kiemelt kép: Mol