Mostantól különösebb papírozás nélkül lehet módosítani a napelemes és fűtéskorszerűsítéses pályázatok műszaki tartalmát – bizonyos határok között.

Hosszú elbírálás

A lépés felér egy beismeréssel: annyira elhúzódott az elbírálás és az elnyert támogatások folyósítása, hogy az érintettek közül csak kevesen tudják beszerezni pontosan azokat az eszközöket, amik a szerződésben szerepelnek, vagy tartani az eredeti költségtervet. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Ebben lesz változás

Könnyítést kapnak az állami napelemes pályázatok nyertesei: a támogatói szerződés módosítása, sőt bejelentés nélkül is megváltoztathatják a kiépíteni szándékozott rendszerek műszaki tartalmát bizonyos határok között. Az erről szóló közlemény még június 1-jén jelent meg a pályázati portálon.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Egyszerűen nem volt az eszközből

A közleményben azokat az eseteket sorolják fel, amikor elfogadhatónak tekintik egy támogatott beruházás műszaki tartalmának megváltoztatását. Ez már csak azért is indokolt, mivel a pályázatok rendkívül hosszúra nyúlt elbírálása miatt több nyertes pályázó szembesült azzal, hogy már nem kapni azt a típusú eszközt – napelemet, invertert, hőszivattyút stb. –, amit az eredeti pályázatba beleírtak.

Hónapokon át tartó levelezés

Korábban ehhez kérelmezni kellett a támogatói szerződés módosítását, ami újabb több hónapos csúszást jelentett, az ügyintézés pedig jelentős pluszterhet. A hvg.hu-nak is van tudomása olyan pályázóról, aki csak a hivatalokkal folytatott jó három hónapnyi levelezés után kapott engedélyt arra, hogy másik típussal helyettesítse az elbírálás alatt kifutott napelemtípust.

Tömeges probléma

A könnyítés bizonyára ennek a problémának tömeges előfordulását jelzi, és talán a hatóság szerződésmódosítással foglalkozó osztályának munkaterhét is enyhíti, bár erre nem tér ki a közlemény.

Ezek az új határértékek

Arra viszont igen, hogy milyen változások esetében tekinthető a beruházás megvalósítottnak, például napelemek esetében (a napelem csúcsteljesítményét jelző) 1 kWp változásig (az eredetileg meghatározott 5 kWp-s határ betartása mellett), akár teljesítménynövekedésről vagy csökkenésről van szó, 0,4 kWp esetében még csak be sem kell jelenteni a változást.

Nem kell bejelenteni ezt sem

Inverterek esetében szintén tolerálnak 1 kW teljesítményváltozást lefelé vagy felfelé, utóbbit viszont maximum 20 százalékos növekedés (legfeljebb 6 kW) mellett, és ezt sem kell bejelenteni, az akkumulátoros tárolóegység teljesítményváltozását 10 százalékig tolerálják a 14 kWh-s limit betartása mellett, és ezt sem kell bejelenteni.

Hőszivattyúk

A hőszivattyús rendszer teljesítményváltozását 10 százalékig tolerálják a 12 kW-s limit betartása mellett, és ezt sem kell bejelenteni, ahogy azt sem kell bejelenteni, ha valaki levegő-víz alapú hőszivattyús rendszer helyett levegő-levegő alapú berendezést szereltet fel, vagy ha az eredetileg megnevezett helyett más típusú vagy gyártmányú berendezésre cserélik le.

Durva drágulás a piacon

Külön kitérnek arra is, hogy nem szükséges költségváltozásra vonatkozó módosítási igényt sem benyújtani. Valószínűleg nagyon kevés lehet az a pályázó, akinél a beruházó tartani tudta az eredeti költségekre vonatkozó tervet, ugyanis az elbírálás elhúzódása alatt a pályázatok és az energiaválság által is meglódított kereslet úgy felnyomta az árakat, hogy az eredetileg 100 százalékosnak szánt állami támogatás 50-70 százalékosra csökkent.

Már könnyítettek

A napelemes pályázatok esetében nem ez az első könnyítés idén: május elején már egyszerűsítettek az adminisztráción és az elszámoláson, bár a szakma szerint későn: addigra sok pályázót rég eltántorítottak az emelkedő költségek, a hálózati visszatáplálás befagyasztása és az elszámolási bizonytalanságok. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: illusztráció