Írásban is megkapta a főváros a 2023-as szolidaritási adóról szóló ítéletet. A bíróság szerint jogellenesen vette el az Orbán-kormány Budapesttől a pénzt. A főpolgármester szerint a Magyar Államkincstárnak vissza kell fizetnie a fővárosnak 23 milliárdot és annak 6 milliárdos kamatát. A fideszes főispán, Sára Botond szerint ez nem így van, ezért újabb per következhet, amely arról szól, hogy ki értelmezi jól a bíróság ítéletét. Egyesek szerint az újabb per csak időhúzás, hogy a főváros minél később jusson a pénzéhez.
Budapest igazságtalanul többet fizet
A szolidaritási hozzájárulást a gazdagabb települések fizetik, és a hivatalos álláspont szerint a szegényebb települések fejlesztésére fordítják. A főváros viszont jogellenesnek tartja a kivetését, miután úgy határozták meg a mértékét, hogy Budapest már több adót fizet a költségvetésbe, mint amennyi támogatást kap onnan, ezért a Pénzügyminisztérium ellen indított pert, amit megnyert. Így írt erről a közösségi oldalán a főpolgármester:
28+6 milliárd forint
“Megjött végre a jogerős írásbeli ítélet a Fővárosi Törvényszéktől, amely nekünk adott igazat a kormánnyal szemben: 2023-ban a kormány jogellenesen vett el Budapesttől mintegy 28 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén. Az ítélet szerint, ahogy vártuk és mondtuk, a kamatok összege, mintegy 6 milliárd forint, már most visszajár, a többiért pert kell indítanunk a kormánnyal szemben. Indítjuk is” – írja Karácsony Gergely. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Hirdetés
Hová kerül a pénz?
Vannak olyan nagyobb önkormányzatok, amelyek szerint gyakorlatilag semmi bizonyíték nincs arra, hogy a tőlük elvett pénz valóban a kisebb, az arra rászoruló településekhez kerül vissza. A Fővárosi Önkormányzat szerint a pénzük egész egyszerűen visszacsordogál a költségvetésbe, hogy aztán a kormány arra költse el azt, amire ők szeretnék. A kormány ezekre a vádakra nem reagál, szerintük a nagyobb és gazdagabb településeknek ki kell segíteniük kisebb társaikat.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Nyomtatott változatban először 1907-ben jelent meg a Budapest és Környéke újság. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Sokkal többet vesz el az Orbán-kormány
Miközben 2020-ban még összesen 58 milliárd forintnyi hozzájárulást fizettek az önkormányzatok, addig 2025-ben már összesen 360 milliárd forintot visz el a kormány ezen a címen. Ezzel párhuzamosan az állam az önkormányzatoknak 2020-ban 821 milliárdnyi támogatást adott, idén pedig 1350-et. Tehát a támogatás nem duplázódott, miközben a nagyobb önkormányzatoktól elvont pénz a hatszorosára nőtt.
Az önkormányzatok saját bevételei nem vonhatók el
A főváros a per indításakor az Alaptörvényre és az önkormányzati törvényre hivatkozott. Ezek ugyanis kimondják: az önkormányzatok saját bevételei nem vonhatók el. Karácsonyék gyakorlatilag csak azt szeretnék elérni, hogy a szolidaritási hozzájárulás összege pont annyi legyen, mint amennyit az államtól kapnak támogatásként.
Mindenki mást gondol
Karácsony Gergelyék úgy értelmezték a 2023-ra vonatkozó ítéletet, hogy a 28 milliárdot forintot és a kamatokat vissza kell utalnia az Államkincstárnak Budapest számlájára. A Magyar Államkincstár (MÁK) és Sára Botond főispán viszont nagyon nem így látják. A MÁK azt állítja, hogy a bíróság kedden kihirdetett ítéletében kizárólag eljárásjogi hibát állapított meg. Vagyis a bíróság a kihirdetett ítéletével a Kincstárt nem kötelezte a 2023. évi beszedett összegek visszafizetésére. „Nem jár vissza a pénz a fővárosnak, továbbra is fizetniük kell a szolidaritási adót” – írták.
Időhúzás
Karácsonyék most újabb perre készülnek, hogy a bíróság döntse el ki értelmezi megfelelően az ítéletet. A főispán vagy a főpolgármester. Vélhetően az Orbán-kormány az újabb perrel is csak az időt akarja húzni, hogy Budapest minél később jusson hozzá a pénzéhez.
A budapesti emberektől vesznek el a legtöbbet
A 3200 önkormányzat körülbelül harmadát érinti a befizetés. Néhány példa a nagyobb városok esetében: Szeged 5 milliárdot, Székesfehérvár 8,2 milliárdot, Pécs 4,5 milliárdot, Győr 12 milliárdot, Debrecen 8 milliárdot, a kisebb Érd pedig 520 millió forintot fizet be. Messze a legnagyobb befizető Budapest. 2025-ben adóbevételeikből 89 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást kell visszautalniuk a központi költségvetésbe. A Budapest és Környéke hírportál legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 252 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: Karácsony Gergely főpolgármester és Sára Botond Budapest főispánja – A fotó illusztráció, Adobe AI generatív mesterséges intelligencia felhasználásával készült