Az állami iskolafenntartók gazdálkodását ellenőrzik a tankerületeknél a költségvetési felügyelők. Varga Mihály pénzügyminiszter delegálta a felügyelőket a tankerületi központokhoz. A fővárosban a Belső-Pesti, az Észak-Budapesti és a Kelet-Pesti Tankerületi Központ is felügyeletet kapott.
Ez a felügyelők feladata
A felügyelők főként véleményezési és ellenőrzési feladatokkal vannak megbízva. A tankerületekre bízott források megfelelő felhasználása érdekében javaslatokat és ajánlásokat tehetnek. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Mi az igazság a központok kapcsán?
A Klebelsberg Központ a Népszava megkeresésére elárulta, hogy több tankerületi központhoz is költségvetési felügyelőket delegált Varga Mihály pénzügyminiszter. Azt cáfolták, hogy a központok nagyobb tartozásokkal rendelkeznének. A megfogalmazás szerint „egyetlen tankerületi központ sincs eladósodva”.
Az adatok mást mondanak
A lap feltárta, hogy a 2023 szeptemberére vonatkozó kimutatásban a 60 tankerületi központból 33 szerepelt. Összes lejárt tartozásuk a hó végén 11 millió forint híján 1,3 milliárd forint volt. Kiderült az is, hogy az egyes felügyelőket kapott tankerületek hogy állnak anyagilag.
A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Ezek a konkrét számok
A Belső-Pesti Tankerületi Központ augusztusban 154 millió, szeptemberben 39 millió forint, az Észak-Budapesti Tankerületi Központ augusztusban 181 millió, szeptemberben 230 millió forint lejárt tartozással rendelkezett. Vidéken is van, ahol komoly pénzek hiányoznak. A Békéscsabai Tankerületi központnak augusztusban 105 millió, szeptemberben 68 millió forint volt a tartozása. A Jászberényi Tankerületi Központnak a nyár végén 47 millió forint, az ősz első hónapjában pedig 30 millió forint volt a lejárt tartozása.
Máshol sem feltétlen rózsás a helyzet
A Sárvári Tankerületi Központ augusztusban 210 millió, szeptemberben 227 millió forintos adóssággal rendelkezett. A Váci Tankerületi Központ egy kicsit jobban áll: augusztusban 137 millió, szeptemberben 54 millió forint tartozással bírt. A VEszprémi Tankerületi Központ augusztusban 115, szeptemberben 103 millió forintos tartozásnál járt.
Győrött és Kisvárdán nagyon megugrott a tartozás
A Győri Tankerületi Központ esetében augusztusban 1 millió forintra rúgott a tartozás, szeptemberben ez az érték 84 millió forintra emelkedett. Hasonlóan drámai folyamatok játszódtak le a Kisvárdai Tankerületi Központ esetében. Ott a 2 milliós tartozás 70 millióra ugrott.
Ezek is érdekelhetnek!
- Váratlanul kiderült, mikor fejeződhetnek be a munkálatok a Budapest-Belgrád vasútvonalon
- Egy pilisi nyaralóban lakik Pásztor Anna, mindenét eladta, hogy felépítse saját házát
- MOST ÉRKEZETT: Meghalt a parlament legidősebb képviselője
Elektromos autókat vásárolhatnak a tankerületetek
Nemrég írtunk arról, hogy 1,67 milliárd forintot kapnak a tankerületek, ezt azonban csak speciális célra használhatják fel. Az összegből elektromos meghajtású járműveket és töltőket vehetnek. Ebből az összegből a tervek szerint hatvan töltőberendezést és 126 elektromos autót fognak venni.
Nem költhetik másra a pénzt
Szigorú kikötés, hogy a pénzt másra nem költhetik el szabadon a tankerületek. A támogatást ugyanis az Innovációs és Technológiai Minisztérium adta az elektromobilitást segítő céllal Így a pénzből Nissan Leaf és Nissan NV-200-as járműveket fognak venni.
Szigorúak a szabályok
Az új elektromos járműveket személyes használatra nem, csak a fenntartói feladatok ellátásához lehet használni. A tankerületek számával megegyező számú töltőpont lesz, azaz hatvan darab. Ezeket csak az adott hivatal dolgozói vehetik igénybe. A BudaPestkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Kiemelt kép: Hild József Általános Iskola – Forrás: Facebook