A közpénzből létrehozott Hauszmann Alapítvány tulajdonába került Szentendrénél az Annavölgyben és a Lajos-forrásnál található ingatlanokkal együtt csaknem 5,5 hektár természetvédelmi terület. Mivel az alapítványhoz került vagyon elvesztette közvagyon jellegét, azt csinálnak vele, amit akarnak. Most kiderült, a környéken egy 90 hektáros területen is lesz fejlesztés, a kormány pedig kiemelt beruházássá nyilvánította a természetvédelmi terület egy részén zajló összes építkezést, miközben az állam lemondott az elővásárlási jogáról. Sokan attól tartanak egy gazdag befektetőhöz kerülhet terület és luxus lakóparkot építenek Szentendrénél a hegyekben.

Kiemelt beruházás

Hiába rendelt el változtatási tilalmat a szentendrei önkormányzat azokra az Annavölgyben és a Lajos-forrás közelében lévő ingatlanokra, amelyek tavaly áprilisban a Hauszmann Alapítvány tulajdonába kerültek. Egy december végi kormányrendelet szerint ugyanis kiemelt beruházásként fog sor kerülni építkezésekre az alapítvány tulajdonába került 5,5 hektárnyi, Natura 2000-es besorolású telkeken – írja az Átlátszó.

Hallgatnak arról mi épül

A rendelet még egy újabb 90 hektáros, szintén természetvédelmi védettségű ingatlant is „beruházási célterületként” határoz meg. Az „Annavölgyi fejlesztések” pontos terveiről azonban hiába kérdezte a sajtó az alapítványt, hallgatnak, időközben viszont megindult egy, a beruházás helyszínén megépülő szakiskola gyorsított engedélyezési eljárása. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Az adófizetők pénzéből jutottak vagyonhoz

A portál szerint a Hauszmann Alapítvány is egyike azoknak a Fidesz-közeli szereplőkhöz köthető, „közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványoknak”, amelyek több ezer milliárd forintnyi állami vagyonhoz jutottak az Orbán-kormány révén. Ez az alapítvány most az újabb kormánydöntések értelmében kiemelt beruházásként fog építkezni a tulajdonába került szentendrei természetvédelmi területeken.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol! A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

10 szentendrei ingatlant kaptak

A Szentendrénél építkező alapítvány létrehozása körül állítólag Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes bábáskodott: ő nyújtotta be azt az előterjesztést, amelynek nyomán a parlament tavaly áprilisban törvénybe iktatta a Hauszmann Alajos életművének ápolásával megbízott Hauszmann Alapítvány létrejöttét. A törvény szerint az állam tíz szentendrei ingatlant juttat az Alapítványnak, hogy ott egy Emlékház és „a hagyományos szépmíves mesterségek komplex oktatási, kutatási és dokumentációs tudás- és élményközpontja” épülhessen meg. Az alapítvány kuratóriumi elnökévé Madaras Bencét, a Budavári Palotát és környezetét fejlesztő és üzemeltető Várkapitányság ügyvezetőjét nevezték ki, emellett a kuratórium tagja lett Benes Edvard, a Szentendre Barátai Egyesület elnöke is.

Természetvédelmi területet is kaptak

Az Alapítvány tulajdonába került, a szentendrei Annavölgyben és a Lajos-forrás közelében található kb. 5,5 hektárnyi területen valamennyi ingatlan Natura 2000-es besorolású, ezen belül mintegy 6500 négyzetméter országos jelentőségű védett természeti terület. Itt található a régóta elhanyagolt állapotban lévő Lajos-forrási turistaház, az Annavölgy egy része pedig műemléki védettség alatt áll. Ide kapcsolódik: Lajos-forrás: Hűsítő forrásvíz, legendák és királyok. Érdemes inni belőle Szentendrénél

Lajos-forrás

Fotó: BudaPestkörnyéke.hu

Kiakadt a szentendrei városvezetés

Szentendre önkormányzata a döntést követően aggodalmának adott hangot, hogy az alapítványnak juttatott terület, a Lajos-forrás és környéke megmarad-e szabadon látogatható kirándulóhelynek. A Hauszmann Alapítvány céljai közt ugyanis nem szerepel, hogy a környék lakosságának, a természetjáróknak kívánják rendbe hozni a területet, s a célok közt a turistaház felújítása sem olvasható. Ugyanakkor a törvény külön kitér arra, hogy az Alapítvány értékesítheti a rendelkezésére bocsátott ingatlanokat – kizárva az államot az elővásárlási jogból.

Az alapítvány mindent eladhat egy beruházónak

A szentendrei városvezetés szerint így előfordulhat, hogy az Alapítvány eladja a terület egy részét a beruházások kedvéért. Ráadásul, legalábbis a „szóbeszéd szerint”, egy soklakásos lakópark építése is felmerült a tervek között. Mindenesetre az önkormányzat az építkezéseket és beépítéseket megakadályozandó változtatási tilalmat rendelt el Szentendre Építési Szabályzatának felülvizsgálatának idejére.

Lakóparkról beszél a képviselőjelölt

Buzinkay György, a térség ellenzéki országgyűlési képviselőjelöltje is arról posztolt a közösségi oldalán, hogy a szentendrei Annavölgy is a kormány áldozata lehet és szerinte ha valaki április 3-án a Fideszre szavaz, ne lepődjön meg utána, ha hirtelen az Annavölgyben lévő természetvédelmi terület is egy kormányközeli oligarchához kerül, aki lakóparkot épít majd ide.

Beruházási célterület

A tervezett beruházásokról eddig lényegében semmilyen nyilvános tájékoztatás nem történt. Az Átlátszó arról ír, hogy a Lajos-forrásnál lévő turistaház felújítása helyett az Annavölgyben lévő egykori Honvédelmi Minisztérium üdülőinek felújításáról jelent meg a Magyar Közlönyben egy határozat. Az ennek nyomán módosított kormányrendelet szerint a Hauszmann Emlékház és az „Annavölgyi fejlesztési programmal összefüggő beruházások” kiemelt beruházásként, egyedi beépítési szabályok szerint fognak megvalósulni. Mégpedig az Alapítvány tulajdonába adott tíz ingatlannál jóval nagyobb területen. A rendelet ugyanis már nem tíz, hanem tizennégy ingatlant – köztük egy 90 hektáros, szintén Natura 2000 védettséget élvező területet – jelöl meg beruházási célterületként.

Magánkézbe kerülhet

Szentendre hivatalos oldalán arról írnak, hogy amennyiben magánkézbe kerül a természetvédelmi terület egy része, az súlyosan sérti a térségben élők, az ide kirándulók egészséges környezethez való jogát. Remélhetőleg csak szóbeszéd, hogy a területen soklakásos lakóparkot terveznek, mert ennek megakadályozására az önkormányzatnak korlátozottak a lehetőségei a módosított építési jogszabályok értelmében.

Népszerű kirándulóhely

„A Képviselő-testület határozatba foglalta: Szentendre Város Önkormányzata kinyilvánítja, hogy a Hauszmann Alapítványnak juttatott ingatlanokra, a népszerű kiránduló területre, az itt élőknek, az ide látogató turistáknak továbbra is szükségük van, mint az aktív pihenést biztosító természetvédelmi területre, valamint a turizmus céljait szolgáló létesítményre.” – írják a város hivatalos oldalán. Ez is érdekelhet: Nemzetközi sikerfilmet forgatnak a szentendrei erdőkben a Lajos-forrásnál

Kiről nevezték el az alapítványt?

Hauszmann Alajos magyar építész, egyetemi tanár a Magyar Tudományos Akadémia Tagja volt.  1847-ben született és 1926-ban halt meg. Számos budapesti középület, magánház és villa az ő tervei szerint készült. Ybl Miklós halála után őt hívták meg a Budavári Palota átépítésének vezetésére. Tanári munkásságán keresztül jelentős hatást gyakorolt az előző századforduló magyar építészeire. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Kiemelt kép: Turistaház a Lajos-forrásnál – Fotó: BudaPestkörnyéke.hu