Újabb frontvonal nyílt a budapesti városvezetés és a kormányzat között. Hiába hitte azt Karácsony Gergely, hogy sikerülhet egyezkednie, a jelek szerint alaposan átverte őt a kabinet.

Hiányzó pénzek

A jövő évi költségvetési törvény tervezete szerint a kormány 8,7 milliárd forintot szán 2024-ben az Egészséges Budapest Programra. Ez elmarad az atlétikai stadionhoz adott fővárosi hozzájárulásért ígért 50 milliárd forint időarányosan, egy-egy évre járó 10 milliárdtól – mondta el a Népszavának a fővárosi önkormányzat egészségügyi tanácsnoka. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

Saját fejlesztésekre nem fog jutni

Havasi Gábor kijelentette, ez elmarad az atlétikai stadionhoz adott fővárosi hozzájárulásért ígért 50 milliárd forint időarányosan, egy-egy évre járó 10 milliárdtól. Állítja, ebből a 8,7 milliárd forintból valójában semmi se jut se a fővárosi, se a kerületi önkormányzatok saját egészségügyi fejlesztéseire, csak államiakra fog jutni.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Így szólt az alku

Az ügy előzményei még 2019-re nyúlnak vissza: Karácsony Gergely még 2019-ben megállapodott a kormánnyal, hogy megadják a 9. kerületi atlétikai stadionhoz a hozzájárulást, cserébe a az Egészséges Budapest Program keretében összesen 50 milliárd forint extra forráshoz jutnak saját egészségügyi fejlesztéseikre.

Egyszer már fenyegetni is kellett

Egy évvel később aztán a főpolgármester is belátta, hogy a kormány megszegte ígéretét. A Diákváros helyét a kínai Fudan Egyetem építésére adta át és elapadt az egészségügyi beruházások állami forrása. Ekkor szóba került a fővárosi vétó kérdése is.

Tovább folytatódott a játszmázás

Noha utóbbi jogilag nem lett volna semmi relevanciája, de így is hatásosra sikeredett a fenyegetés, hiszen a főváros és a kerületek kaptak extra pénzt. Mindez még 2021-ben történt. Amint a beruházás és a vb szervezése ismét gőzerővel haladt, a kormány félredobta a korábbi megállapodást.

Korábban így zajlott a folyamat

A fővárosi egészségügyi alapellátás és járóbeteg-szakellátás fejlesztésének az Egészséges Budapest Program keretében történő megvalósításához rendelt források elosztásáról 2020-ban és 2021-ben a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa (FKT) döntött, amelyről kormányhatározat született.

A kormány a füle botját se mozgatja

Tavaly már hiába tettek javaslatot a kormánynak a harmadik megállapodásra, ahogy a 2023-ra érvényes, negyedikre sem érkezett válasz. A támogatások egyébként korábban sem szerepeltek az éves költségvetési tervekben, arról mindig menet közben, költségvetési módosítókkal rendelkeztek.

Ennyit kaptak 2020-ban

A fővárosi önkormányzat 2020-ban 2 milliárd forintot, 2021-ben 750 millió forintot kapott a CT- és MR-várólista csökkentési programjára, majd ennek kibővítéseként betegútmenedzsment programra. Mindkét támogatást folyósították, felhasználásuk folyamatban van, a program 2024. december 31-ig folytatódik.

Erre mentek a források

A kerületi önkormányzatok eddig összesen 20,7 milliárd forint támogatást kaptak a 2019-es alku alapján. Ezeket elsősorban infrastruktúra fejlesztésekre fordították, beleértve a rendelők felújítását, korszerűsítését, bővítését, illetve új orvostechnikai eszközök beszerzését.

Elakadt a folyamat

A kormány eddig összesen 23,4 milliárdot adott oda az ígért 50 milliárdból, holott időarányosan 2022 végén már 30 milliárdnál kellett volna tartani, az idei összegről pedig még tárgyalás sincs – olvasható a Népszava összegzése. A BudaPestkörnyeke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.

(Kiemelt kép: MTI/Mónus Márton.)