A minisztérium szerint csak akkor sztrájkolhatnak a pedagógusok, ha aznap az első négy-öt órát megtartják. A szakszervezet szerint ez elfogadhatatlan, úgy, ahogyan a tíz százalékos béremelés is.

Csak akkor engedné meg a munkabeszüntetést a sztrájkra hajlandó pedagógusoknak az Emberi Erőforrások Minisztériuma, ha a gyermekfelügyelet biztosítása mellett az első négy-öt órájukat is megtartják. Az „ajánlatot” Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár vetette fel a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete képviselőinek a legutóbbi sztrájkbizottsági tárgyaláson.

A PDSZ álláspontja ugyanakkor azt, hogy sztrájk idején a kötelezően nyújtandó „elégséges szolgáltatás” legfeljebb a tanulók felügyelete. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának ajánlatát emiatt elutasították, a beszámolójuk szerint „még vitaalapnak sem” tekintik.

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

Végül abban maradtak, hogy a szakszervezet képviselői küldjenek újabb, jogi érveléssel alátámasztott ajánlatot az Emminek, és egyeztessenek utána újra. A szakszervezet arra számít, hogy ez már a héten megtörténhet.

Ha az Emmi nem fogadja el a javaslatukat, készek bírósághoz fordulni, közölték. Hétfőn bejelentés várható a PDSZ-től alternatív tiltakozási formákról is – írja a Népszava.

Nem tetszik a pedagógusoknak a miniszter „béremelése”

A bizottsági egyeztetésen szóba került a Kásler Miklós humánminiszter által bejelentett tíz százalékos „béremelés” is, amit valódi béremelés helyett ágazati pótlék formájában kapnak majd meg a tanárok.

A PDSZ szerint ennek mértéke és módja is elfogadhatatlan. Egyrészt súlyos bérfeszültséget fog okozni, mert az intézményvezetőknek juttatott „ösztönzési keresetkiegészítéssel” egy iskolaigazgatónak a pótléka is magasabb lehet, mint egy nem pályakezdő pedagógus bére, másrészt a bejelentés egy már megkezdett egyeztetési folyamat közben történt. Az államtitkár véleménye a PDSZ beszámolója szerint az volt, hogy „örüljenek ennek is”. 

A szakszervezet azt is kiszámolta, mennyi pénz jelenthet a tíz százalékos pótlékemelés. Az egyetemet végzett, pályakezdő, gyakornok besorolásúak illetménye július 1-től nettó 12-13 ezer forinttal nőhet. Így, adókedvezmények nélkül, nettó fizetésük havi 155 ezer forint lesz.

Egy 29 éve pályán lévő, egyetemet végzett pedagógus nettó 280 ezer forintot, az ugyanilyen végzettségű igazgató nettó 380 ezer forintot, „ösztönzési keresetkiegészítéssel” nettó 448 ezer forintot kap.

A PDSZ hangsúlyozta: nem az intézményvezetők illetményét sokallják, hanem azt tartják gondnak, hogy a beosztott pedagógusok, illetve a pedagógusi munkakörben foglalkoztatott munkavállalók,  azon belül a pályakezdők bére kevés.

Változna a tanárok munkaideje is

A sztrájkbizottsági egyeztetésen mindemellett az is elhangzott, hogy a kormány változtatna a tanárok jelenlegi 22-26 órás heti munkaidején. Két verzióban gondolkodnak: vagy egy heti 22-24 óra neveléssel-oktatással lekötött munkaidőben, vagy egységes, heti 24 óra kötelező óraszámban.

Kiemelt kép: illusztráció/MTI