Újabb két évig nem lesz kötelező bölcsődét nyitni a tízezer főnél kisebb településeken. A nagyjából 3500 magyar település közül most 2500-ban nincs bölcsőde. A 2015-ben elfogadott fejlesztési csomag keretében eddig mindössze 70 településen indultak építések.

Nem tolonganak a települések, hogy a három év alatti gyermekek napközbeni ellátását, és így az anyák munkába állását bölcsődék indításával támogassák. A 2017 januárjában hatályba lépett rendelkezés szerint minden magyar településnek bölcsődei ellátást kell nyújtani, ha legalább öt kisgyermek szülei ezt igénylik, vagy ha több mint negyven ilyen korú gyerek él a faluban, kisvárosban.

A BudaPestkörnyéke.hu agglomerációs hírportál kiemelkedő látogatottsága felpörgeti az üzletet. A filmből ismert Üvegtigris büfének már segítettünk, a te vállalkozásodat is fellendítjük, hiszen minket olvasnak a vásárlóid! Klikk ide a részletekért!

A Budapest és Környéke hírportált az erősebb napokon már százezrek olvassák. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint a Telex, Origo, Index, Blikk, az RTL és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most te is minket olvasol!

A hatályban lévő gyermekvédelmi törvény szerint idén év végéig minden érintett önkormányzatnak lépnie kellett volna, de látva, hogy a települések töredéke indított eddig ilyen fejlesztést, a kormány egy szociális tartalmú salátatörvénybe bújtatva 2020. december 31-re akarja módosítani a határidőt – írja a Népszava.hu

Az agglomerációban is sok szülőt érint

Budapest környékének legtöbb településén nincs elegendő állami férőhely a bölcsődékben, így nagyos sok szülő fizetős, magánbölcsődébe kénytelen vinni a kisgyermekét. A legtöbb magánbölcsőde évente annyiba kerül, mint a legdrágább magyar egyetemeken egy szemeszter.

Információink szerint több agglomerációs település önkormányzatához is megérkeztek már azok a szülői beadványok, amelyek arról szólnak, hogy az állami férőhelyet biztosítani nem képes önkormányzat térítse meg a magánbölcsődébe kényszerülő gyermekek bölcsődei ellátásának költségét. A két éves csúszás miatt borítékolható, hogy mit válaszolnak majd az érintett önkormányzatok a szülőknek.

Évente 1,4 milliót is kérhetnek egy magánbölcsiben

Az árak tekintetében a legtöbb magánbölcsőde ára gyermekenként havonta 55 és 90 ezer forint között mozog étkezés nélkül. Vagyis étkezéssel, foglalkozásokkal 120 és 70 ezer forint közötti összeggel kell számolni. Ez éves szinten elérheti az 1,4 millió forintot is.

Kapcsolódó cikkünk:

Bölcsődébe vinnéd a gyermeked? Kapaszkodj, sokba fog kerülni az agglomerációban!


Nem ráfizetéses bölcsit működtetni az önkormányzatoknak

Novák Katalin család és ifjúságügyért felelős államtitkár néhány hete úgy nyilatkozott, hogy az idén bevezetett feladatalapú finanszírozásnak köszönhetően az önkormányzatoknak már nem ráfizetéses bölcsődét működtetni.

A legnagyobb hazai önkormányzati szövetség vezetője azt mondta, hogy az új normatíva a fenntartási költségek 80 százalékát fedezi, a korábbi 50 százalékkal szemben. Bölcsőde ügyben az sem mellékes, hogy lesz-e elegendő szakképzett munkaerő az intézményekben. Novák Katalin sokszor hangoztatja, hogy a kisgyermeknevelők bérét az elmúlt években jelentősen megemelte a kormány.

Keveset keresnek, elmennek

A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke Szűcs Viktória arról számolt be, hogy egyre több kisgyermeknevelő szakembert képeznek az országban, de sokan az alacsony fizetések miatt gyorsan távoznak a területről, sőt, a nappali tagozatos főiskolások ötöde már el sem kezdi a pályát.

Kiemelt kép: Dunakeszipost.hu